یائسگی و بیماری های گوارشی

[sbu_post_image]

اگر در مرحله پیش از یائسگی قرار دارید، در میانه آن هستید یا کاملاً یائسه شده اید امکان دارد دچار بعضی بیماری های گوارشی شده باشید. اگر عمل جراحی خارج کردن رحم (هیسترکتومی) انجام داده باشید، ممکن است دچار یبوست شده باشید یا یائسگی و بیماری های گوارشی بدتر شده باشد.

یائسگی و یبوست

آمارها نشان می دهند عارضه یبوست در تقریباً 5 درصد از زنانی که هیسترکتومی می کنند بدتر می شود. اگر می بینید که پس از این عمل جراحی ناگهان یبوست گرفتید یا این مشکل خیلی بدتر شده است، حتماً پزشک خود را مطلع کنید. در ضمن حتماً آب و مایعات زیاد بنوشید، غذاهای پرفیبر بخورید و مرتب ورزش کنید. حتی پیاده روی روزانه هم می تواند به رفع یبوست خیلی کمک کند. با این حال بسیاری از زنان می گویند که اسهال و علایم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در آن ها پس از یائسگی فروکش می کند، با وجودی که ممکن است در مورد ریفلاکس و سوزش سردل این طور نباشد.

به طور کلی یک راهکار عمومی خوب برای زنان در هر سن و سالی و هر مرحله ای (نه فقط یائسگی یا بارداری- این است که وزنشان را کنترل کنند، رژیم غذایی متعادل داشته باشند و از خوردن غذاهای چرب، شور و خوراکی ها و نوشیدنی های خیلی شیرین پرهیز کنند. علاوه بر این ها ورزش مرتب و اصولی نه فقط برای حفظ و ارتقای سلامتی عمومی بدن بلکه برای حفظ سلامتی و بهبود کارکرد دستگاه گوارش هم ضروری است. به این ترتیب باز هم به همان اصل اولیه می رسیم: شما نمی توانید سلامتی دستگاه گوارش خود را از سلامتی عمومی خود جدا بدانید. همه باید تا جایی که می توانیم برای حفظ سلامتی بدن و روانمان و پیشگیری از بیماری های گوارشی تلاش کنیم.

اگر شما زن هستید بیش از مردان مستعد ابتلا به حداقل یکی از مشکلات گوارشی در زنان و یا یائسگی و بیماری های گوارشی هستید. هورمون های زنان نیز امکان بروز اختلالات گوارشی دیگر را در شما افزایش می دهند. احتمالاً همه شما با تغییراتی که نزدیک و حین عادت ماهیانه در بدنتان ایجاد می شود کاملاً آشنایی دارید که باعث می شود احساس خستگی و سنگینی کنید و زود عصبانی و ناراحت شوید. چیزی که ممکن است همه شما آن را ندانید این است که تمام این تغییرات مانند تغییراتی که در دوران بارداری و یائسگی روی می دهند، نتیجه تعادل پیچیده و همیشه در حال تغییر هورمون های زنان است: استروژن و پروژسترون. تغییرات این هورمون ها می تواند روی دستگاه گوارش هم تأثیر بگذارد.

برای آشنایی با ” عوامل موثر در بیماریهای گوارشی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

علائم رفلاکس معده

 یکسری از نشانه های خطرناک رفلاکس معده که اگر بیماران با آن ها مواجه شدند و ما به عنوان علائم خطر می دانیم؛ لازم است که

مطالعه »

علل سوء هاضمه

وارد شدن اسید معده به انتهای مری منجر به سوزش سرمعده (ترش کردن) می شود که اصطلاحاً به آن ریفلاکس معده به مری می گویند. اگر

مطالعه »
تماس با ما