یبوست مزمن

احتمالاً شما بسیاری از علایم یبوست را می شناسید ولی شاید ندانید که از کدام زاویه و از چه دیدگاهی مشکل خود را بررسی کنید. به طور طبیعی، یک فرد سالم هر روز بین یک تا سه بار شکمش کار می کند و حداقل آن، هر سه روز یک بار است. معمولاً یبوست را این جور تعریف می کنند: اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته، ولی این تعریف کامل و جامعی نیست. یبوست همچنین می تواند قوام مدفوع را تغییر دهد به طوری که مدفوع سفت و خشک شود و یا اینکه اجابت مزاج برای شما سخت باشد و مجبور باشید زور بزنید. ممکن است هر روز شکمتان کار کند ولی احتمالاً درد دارد و حس می کنید که روده تان کاملاً خالی نشده و عمل دفع ناقص انجام شده است. امکان دارد احساس کنید مدفوع گیر کرده و خارج نمی شود و گاهی اوقات هم مجبور می شوید برای خارج کردن مدفوع از دستتان کمک بگیرید. هر کدام از این علایم می تواند نشان دهد که شما یبوست مزمن دارید.

علت یبوست

ما در این مقاله درباره یبوست هایی که به خاطر بیماری خاصی ایجاد می شوند، صحبت نمی کنیم ولی شرایط متعددی هستند که می توانند باعث ایجاد یبوست شوند یا آن را بدتر کنند.

به طور کلی، یبوستی که علت بروز آن بیماری زمینه ای نیست، دو نوع دارد: یک نوع که به خاطر کند شدن سرعت حرکت روده ایجاد شده و نوع دیگری که در آن ناهماهنگی عملکرد یک سری عضلات عامل بروز این عارضه است. هیچ یک از این دو خطرناک نیستند ولی هر دو می توانند ناراحت کننده باشند و می توانند به طور مؤثری درمان شوند و تحت کنترل در آیند. در عمل، بعضی بیماران با هر دو نوع یبوست درگیر هستند. پزشک می تواند با انجام آزمایشات خاصی تشخیص دهد مشکل شما از کدام نوع است و درمان مربوط به آن نوع را برایتان شروع کند.

یبوست ناشی از کندی حرکت روده

یبوست ناشی از کندی حرکت روده شایع ترین نوع یبوست است و حدود 5 درصد از مردم به آن دچار هستند. این عارضه زمانی ایجاد می شود که عضلات در تمام روده بزرگ- نه فقط کف لگن- کُند شده اند و از این رو به سختی می توانند مدفوع را از روده بزرگ بیرون دهند. یبوست ناشی از کندی حرکت روده می تواند از نوجوانی به بعد بروز کند و همچنین افزایش سن، کم غذا خوردن، تغییر رژیم غذایی، مصرف داروها، بارداری، زایمان یا جراحی خارج کردن رحم (هستیرکتومی) نیز می توانند بر عملکرد عضلات تمام روده بزرگ تأثیر بگذارند و از این رو یبوست مزمن ایجاد کنند.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

کبد سالم

[sbu_post_image] وقتی که کبد به طور مؤثر کار کند به طور عمده چربی را می سوزاند و قادر است چربی اضافی را از طریق صفرا

مطالعه »

هپاتیت و ازدواج

یکی از حوادث مهم در زندگی هر فرد، هپاتیت و ازدواج است. ازدواج فرزند یکی از مهمترین آرزوهای پدران و مادران است. هر دختر و

مطالعه »

تومورهای کبد

[sbu_post_image] فهرست مطالب تومورهای خوش خیم کبد سه نوع تومور خوش خیم کبدی وجود دارد که هر سه عمدتاً در خانم ها ایجاد می شوند.

مطالعه »
تماس با ما