اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش

[sbu_post_image]

وقتی میزان مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی به طور منظم، افزایش می یابد، معمولاً در بسیاری از موارد اولین دارویی که در کاهش درد به کار می رود آسپرین است اما همیشه اثر مثبت آسپرین در کاهش درد، زمانی دیده می شود که در مصرف آسپرین افراط نشود و اگر زمانی برسد که آسپرین به کرات و به طور مداوم استفاده شود، به تدریج مشکلات فراوان گوارشی بروز می کند. اما ترکیباتی هم وجود دارند که علاوه بر اثرات کاهش دهنده درد، اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش را ندارند.

استامینوفن یکی از این درمان ها و داروهاست که علاوه بر کاهش دادن درد، عوارض گوارشی آسپرین را هم ندارد. همان طور که گفته شد از آنجا که داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می توانند مسکن خوبی برای دردها باشند به راحتی تجویز می شوند، اما متأسفانه این را هم باید در نظر داشت که این داروها توانایی بالقوه ایجاد زخم در دستگاه گوارش و متعاقب آن خونریزی را دارند. به همین دلیل تجویز داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی حتماً باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، و پزشک معالج از نظر اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش ، بیمار خود را کاملاً زیر نظر داشته باشید. در حال حاضر، بنابر مصوبه ی سازمان غذا و داروی آمریکا، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی به راحتی از طریق مراکز مجاز عرصه ی داروها در اختیار مردم قرار می گیرد.

همان طور که در بالا گفته شد مهم ترین مورد مصرف آسپرین و فایده و سود آن کاهش درد و کم کردن تب است. علاوه بر این، اثرات دیگری هم تا به حال در آسپرین به اثبات رسیده که یکی از مهم ترین این اثرات، پیشگیری از حمله های قلبی، و احتمالاً سکته است. علاوه بر این آسپرین، خاصیت مهارکنندگی تجمع پلاکت ها را دارد. پژوهش ها نشان می دهد که این اثرات آسپرین با مصرف میزان کم روزانه قابل دستیابی است. یکی از اثرات مهم دیگر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی کاهش روند التهاب است (وابسته به دوز) که این اثر به کاهش درد کمک می کند. اما نکته مهم اینجاست که علت درد طی این مکانیسم از بین می رود و در نهایت درد تسکین می یابد که از آن جمله می توان کاهش التهاب مفاصل در بیماری آرتریت روماتوئید را نام برد.

عوارض گوارشی داروها

همیشه اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش به طور ناخواسته و نامناسب در کنار اثرات مثبت هر دارویی که مصرف می شود وجود دارد. هیچ دارویی از این اصل کلی جدا نیست. این مهم و ضروری است که همیشه تعادل و هماهنگی بین اثرات درمانی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون اثرات ضد درد، مهارکنندگی تجمع پلاکت ها و ضدالتهابی و اثرات منفی این داروها بر دستگاه گوارش و معده وجود داشته باشد. این قانون و واقعیت باید به طور کامل برای بیماری که مجبور است به طور منظم و طولانی این داروها را به دلایلی همچون اثرات ضددرد آنها مصرف کند، آموزش داده شود که اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش شناخته شود. بر همین اساس، آسپرین و سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی به عنوان داروهایی شناسایی شده اند که باعث آسیب رساندن به موکوس و مخاط دستگاه گوارش، بویژه در معده و قسمت های فوقانی روده باریک و در نهایت منجر به پدید آمدن یک زخم یا خونریزی گوارشی می شود. اگرچه ممکن است اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش در کسی هم که مصرف کننده ی دائمی این داروها نیست، به وجود بیاید، معمولاً کسانی در معرض بیشترین خطر هستند که یا مصرف کننده دائمی این داروها باشند یا دوزهای بالا این گروه دارویی را مصرف کنند.
گرفتن شرح حال شخصی از بیمار بسیار مهم است. بر اساس بررسی های انجام شده، تخمین اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش بیمار اعم از سود و یا ضرر ناشی از هر دارو، بستگی به گرفتن یک شرح حال دقیق و کامل از بیمار دارد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان خونریزی دستگاه گوارش ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اثرات جانبی داروها بر دستگاه گوارش مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب سوزش سردل و خونریزی گوارشی

مقالات مرتبط

درمان زخم مقعد

[sbu_post_image] برای درمان زخم مقعد هرچه زودتر اقدام شود موفقیت بیشتری در پی خواهد داشت، لذا توصیه می شود به محض اینكه دچار درد و

مطالعه »
تماس با ما