اسهال مزمن

اگر به اسهال مزمن مبتلا باشید، می دانید که این عارضه می تواند چقدر ناخوشایند و دردسرساز باشد. دل درد و دل پیچه، نفخ و توالت رفتن هایی که انگار تمامی ندارند و ناراحتی های کلی همراه آن، همه می توانند زندگی و فعالیت های روزمره شما را مختل کنند. خود اسهال مزمن به قدر کافی شما را ناراحت می کند و از طرفی دیگران هم مدام نسخه می پیچند و راه حل پیشنهاد می کنند.

داروخانه ها هم پر از داروهایی برای برطرف کردن اسهال مزمن هستند ولی این محصولات همیشه هم آن طور که انتظار دارید اسهال مزمن شما را حل نمی کنند. ولی خوشبختانه می توانید با اعمال یک سری تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی خود بسیاری از مشکلات ناراحت کننده ناشی از اسهال مزمن را حل کنید. من در اینجا اطلاعات پایه ای درباره عوامل و نشانه های اسهال مزمن خواهم آورد و در کنار آن، ابزاری در اختیارتان خواهم گذاشت که به وسیله آن ها بتوانید وضعیت خود را بررسی و تحلیل کنید و با مشورت با پزشک خود مشکلتان را مدیریت کنید. پس از خواندن این بخش آمادگی و توانایی لازم را خواهید داشت که برنامه ای خاص خودتان بنویسید که سلامتی دستگاه گوارشتان را بهبود بخشند و کمتر مجبور شوید با عجله خودتان را به توالت برسانید.

علایم اسهال مزمن

اگر از کنار اسهال مزمن سرسری بگذریم و آن را جدی نگیریم، می تواند مشکل ساز شود. بدن شما باید روی غذاها، مایعات و هر چیز دیگری که شما می خورید فعل و انفعالاتی انجام دهد که بخشی از این فرایند ساخت مقدار مشخصی مدفوع است. گاهی اوقات، تعادل ظریف و حساس عملکرد دستگاه گوارش به هم می خورد و موجب می شود که مدفوع شل شود و به حالتی در آید که شما را ناراحت می کند و در زندگی و انجام کارهای روزانه شما اختلال ایجاد می کند.

اسهال مزمن باعث می شود که احساس کنید باید تندتند به توالت بروید و همچنین اغلب آب بدن شما هم کاهش می یابد. اگر این حالت حداقل دو ماه باقی بماند، اسهال مزمن نامیده می شود. ممکن است شما ندانید که دستگاه گوارشتان- به خصوص روده کوچک و بزرگ- باید روزانه نزدیک به 9 لیتر مایع را هضم و جذب کند! البته همه ی این مایع برآمده از آب، قهوه، چای، آب میوه و بقیه نوشیدنی هایی که طی روز می نوشید نیست؛ این ها فقط در حدود 2 لیتر از آن 9 لیتر را تشکیل می دهند. در واقع این بدن شماست که بقیه ی این مایع را تولید می کند. یک لیتر از آن به شکل بزاق است، شیره های گوارشی معده و پانکراس در حدود سه لیتر از آن را تشکیل می دهند، یک لیتر و نیم آن صفرای مربوط به کیسه صفراست و نزدیک به یک تا دو لیتر باقی مانده در روده کوچک ساخته می شود که به گوارش کمک می کند.

نقش روده ی کوچک و روده بزرگ شما این است که به بدن کمک کند تا نزدیک به 99 درصد از این مایع را جذب کند. وقتی این کارها درست انجام شوند، به اصطلاح شکم شما خوب کار می کند. معمولاً مواد زائدی که بدن شما از غذاها حذف می کند فقط در حدود یک پنجم لیتر مایعات در خود دارند. در حالت عادی، روده های شما می توانند هم مایعاتی که شما می نوشید و هم مایعاتی که خود بدن می سازد را به طور مؤثر کنترل کند. اما اسهال مزمن زمانی بروز می کند که ویروس ها، باکتریها، بعضی غذاها، شیرین کننده ها یا بیماری هایی، روده بزرگ یا روده کوچک را تحریک کنند یا باعث شوند خصوصیات جدار آنها تغییر کند و مانع شوند که مایعات جذب شوند.

منبع: درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

ورم معده

یکی از مهم ترین علل ابتلا به ورم معده، استقرار میکروب هلیکوباکترپیلوری در معده است. این میکروب تا آخر عمر فرد در معده باقی می‌

مطالعه »
تماس با ما