اسهال مزمن با سندرم روده ی تحریک پذیر (IBS)

بسیاری از بیماری ها می توانند باعث اسهال مزمن شوند یا آن را بدتر کنند.

سندرم روده ی تحریک پذیر (IBS) مجموعه ای از اختلالات است که روده ی بزرگ (محل تجمع مدفوع) را درگیر می کنند. علایم سندرم روده ی تحریک پذیر می تواند شامل دل درد یا احساس ناراحتی در شکم، دل پیچه، آروغ زدن، اسهال مزمن، نفخ یا یبوست باشد. سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری ساختاری نیست، یعنی به خاطر وجود مشکلی در ساختار روده بزرگ بروز نمی کند بلکه یک بیماری عملکردی است به این معنا که حرکت غذاها و مایعات در روده بزرگ با اسهال مزمن مواجه می شود. به عبارتی، عملکرد روده ی بزرگ مختل شده است. 80 درصد از مبتلایان به سندرم روده ی تحریک پذیر زنانی هستند که در مرحله پیش یائسگی هستند و گمان آن می رود که بر هم خوردن تعادل بین هورمون ها در این مرحله، حداقل تا اندازه ای دلیل بروز اختلال در عملکرد روده بزرگ در این زنان شود.این تغییرات هورمونی یا ممکن است سرعت حرکت غذاها و مایعات را در روده بزرگ افزایش دهد که باعث بروز اسهال مزمن شود یا بر عکس این روند را کُند کنند که موجب می شود بیماری یبوست بگیرد. هم اسهال و هم یبوست از نشانه های سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هستند.

علایم و تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

وقتی زنگ خطرهای اسهال در کار نیستند، اگر علایم زیر سه ماه ادامه پیدا کنند- حتی اگر گاهی باشند گاهی نباشند- نشانه های سندرم روده تحریک پذیر هستند:
– درد شکم
– تغییرات در مدفوع چه در قوام و غلظت آن و چه در دفعات اجابت مزاج
– احساس عدم تخلیه کامل روده پس از مدفوع کردن
– درد پیش از مدفوع کردن که اغلب پس از آن برطرف می شود.
– افزایش میزان موکوس (ترشح لغزنده و چسبناک مخاطی) در مدفوع

مطالعه بیشتر  توصیه های مقابله با ریفلاکس

برای اینکه پزشک بتواند تشخیص دهد آیا شما به بیماری اسهال مزمن با سندرم روده ی تحریک پذیر (IBS) مبتلا هستید یا خیر از شما می پرسد که علایمتان چه وقت ایجاد می شوند و چقدر طول می کشند و لازم است که تمام جزئیات را با دقت برایش توضیح دهید. او باید بداند که دردتان به چه شکلی است؟ مثلاً تیر می کشد، فشار می دهد یا حالات دیگر. اینکه شکمتان چند بار در روز و هر بار چه طور کار می کند را نیز باید توضیح دهید. به علاوه پزشک درباره ی سابقه بیماری های دیگر و کلاً پیشینه سلامتی شما هم سوال می کند. همه این اطلاعات برای اینکه او بتواند تشخیص دهد علایم اسهال مزمن شما به این سندرم ارتباط دارند یا خیر، ضروری هستند.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *