تشخیص سوزش سر دل یا GERD

[sbu_post_image]

در این مقاله شما را با روش های تشخیص سوزش سر دل یا GERD بیشتر آشنا می کنیم. با ما همراه باشید:

  • آزمایشاتی که برای ارزیابی GERD به کار می روند:

هنگامی که علایم شما که ناشی از پس زدن اسید معده است ناواضح و مبهم باشد ویا شما از عوارضی همچون اختلال در بلع، خونریزی و احساس خفگی رنج می برید، یا علایم بیماری شما با داروهای رایج بهبود نیافته، پزشک شما به این نتیجه می رسد که برای تصمیم گیری در مورد شما از آزمایشات خاصی استفاده کند.

  • بررسی قسمت های فوقانی لوله گوارش:

برای بررسی این ناحیه و تشخیص علت سوزش سر دل از شما خواسته می شود تا مایعی از جنس باریوم را بخورید. سپس رادیولوژیست با فلورسکوپ، باریومی را که در حال پایین رفتن از مری به معده است بررسی می کند. امکان دارد از شما خواسته شود تا در حین عکس برداری با اشعه X جابجا شوید تا رادیولوژیست بتواند سایر قسمت های لوله گوارش شما را ببیند. بدین ترتیب تصویر مورد نظر به دست می آید.

  • آندوسکوپی معده:

این آزمایش با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر صورت می گیرد که این لوله از راه دهان وارد معده می شود و ناهنجاری های این ناحیه را بررسی می کند. گاهی اوقات، این آزمایش با درصدی از بیهوشی انجام می شود. این آزمایش بهترین آزمایش برای تشخیص علت سوزش سر دل و ازوفاژیت و مری بارت است.

  • مانومتری از مری یا اندازه گیری میزان PH مری:

این آزمایش شامل گذراندن یک لوله قابل انعطاف و ظریف است که از طریق بینی وارد مری و معده می کنند و از طریق آن، فشار و عملکرد مری را اندازه می گیرند. همچنین شدت بازگشت اسید از معده به مری را نیز طی 24 ساعت اندازه می گیرند.

عوارض

GERD می تواند نمای بیماری های دیگر را به خود بگیرد.

درد قفسه سینه: بیمارانی که مبتلا به سوزش سر دل یا GERD هستند ممکن است از دردی مشابه دردهای آنژیتی یا دردهای قلبی رنج ببرند. غالباً این افراد کسانی هستند که علایم پس زدن اسید و سوزش سر دل را دارند. پس اگر پزشکتان به شما گفت که درد شما ناشی از بیماری قلبی نیست، مری را فراموش نکنید. از سوی دیگر، عکس آن هم ممکن است یعنی اگر شما از درد ناحیه قفسه سینه شکایت دارید حتماً باید توسط پزشک متخصص قلب معاینه شوید تا احتمال بیماری قلبی رد شود.

آسم: پس زدن اسید، بیماری آسم را تشدید می کند.

پژوهش های جدید نشانگر آن است که یکی از عوامل زمینه ساز آسم می تواند GERD باشد، این بدان معناست که GERD سبب وخیم شدن آسم در فرد مستعد می شود به طوری که:

1) آسم در بزرگسالی امکان دارد به دنبال سوزش سر دل تشخیص داده شود.

2) بیماری آسم با دراز کشیدن تمرین های ورزشی یا غذا خوردن تشدید شود.

3) آسمی که در شب هنگام تشدید شود. درمان بازگشت اسید در بعضی اوقات سبب درمان بیماران آسمی و کاهش نیاز آنها به داروهای درمان کننده این بیماری می شود.

مشکلات مربوط به گوش و حلق و بینی: پس زدن اسید در برخی موارد امکان دارد زمینه ساز بروز سرفه های مزمن، زخم گلو، و گلودرد لارنژیت و خشونت صدا شود. همچنین تحریک مداوم گلو می تواند منجر به تغییراتی در تارهای صوتی و تشخیص سوزش سر دل یا GERD شود. اگر این علایم به وجود آید و به درمانی های معمول پاسخ ندهد باید به فکر GERD باشیم.

منبع: کتاب سوزش سردل و خونریزی گوارشی

مقالات مرتبط

پیشگیری از هپاتیت سی

[sbu_post_image] هپاتیت از نظر لغوی به معنای «التهاب و ورم کبد» می باشد. مهمترین عوامل ایجاد کننده ی هپاتیت سی، ویروس ها هستند. ویروس ها موجودات

مطالعه »
تماس با ما