جمع شدن چربی دور کبد

[sbu_post_image]

انسان بدون كبد نمی‌تواند زنده بماند؛ جالب است بدانید كه كبد تنها عضو بدن است كه خودش دوباره بازسازی می‌شود و حتی اگر بیش از 70درصد آن برداشته شود، دوباره به اندازه و شكل طبیعی برخواهد گشت. هرچند احتمال وقوع مرگ یا از كار افتادن كامل كبد در پی جمع شدن چربی دور کبد بسیار نادر است، اما به دلیل عملكرد حیاتی كه كبد در تصفیه و پالایش خون، تنظیم هورمون‌های بدن، ذخیره گلوكز (قند)، ترشح صفرا و كمك به هضم غذا و… دارد، توجه به درمان بموقع كبد چرب بسیار اهمیت دارد.

مردم هنوز اهمیت بیماری كبد چرب را نشناخته اند . کبدی که باید در بدن ما کارهای مهم انجام دهد ، الان که نتوانسته چربی های زیادی را در بدن به مصرف برساند و در جاهای مختلف از جمله در کبد و در دور کبد چربی بالایی جمع شده ، سلول های کبد را تحت فشار شدید قرار می دهد و یکی یکی سلول ها را می کشد . روزی پیش می آید که اگر فرد کبد چرب را درمان نکرد ، به مشمایی شدن کبد نزدیک میشود .

یکی از ساده ترین و ارزانترین روش تشخیص جمع شدن چربی دور کبد روش تصویربرداری می‌باشد که می تواند به تشخیص کبد چرب در بیماران کمک کند و در کنار آن انجام آزمایش‌ها برای آنزیم های کبدی در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب به ما کمک می‌کند و در موارد کمتر سی تی اسکن یا سایر روش تصویربرداری هم در تشخیص کبد چرب استفاده می‌شود. برای حفظ سلامتی این عضو حیاتی بدن از قرار گرفتن در معرض عوامل سمی محیط زیست شامل دود اتومبیل یا پاك‌كننده‌های شیمیایی و حل‌كننده‌ها تا آنجا كه می‌توانید خودداری كرده و با اضافه كردن ویتامین‌های آنتی‌اكسیدان مثل ویتامین E و C و مواد معدنی نظیر روی و سلنیوم به برنامه غذایی، از كبد خود در برابر آسیب رادیكال‌های آزاد محافظت كنید.

فهرست مطالب

روش درمان جمع شدن چربی دور کبد

هرچند اثر هیچ یک از روش های طب جایگزین برای درمان کبد چرب اثبات نشده‌اند، اما ترکیبات طبیعی می‌توانند در درمان کبد چرب مفید باشند، یکی از این مکمل ها شامل:

ویتامین E. از نظر تئوری ویتامین ای و سایر انواع ویتامین های آنتی اکسیدان می توانند به سلامت کبد کمک نمایند. از آنجا که ویتامین e می‌تواند خطراتی از جمله افزایش خطر مرگ در مردان و یاافزایش خطر سرطان پروستات دارد، برای مصرف این ویتامین و میزان مصرف آن بایستی با پزشک متخصص کبد چرب مشورت نمایید.

برای کاهش خطر کبد چرب رعایت موارد زیر را توصیه می کند :

  • رژیم غذایی سالم برای کبد چرب

یک رژیم غذایی سالم حاوی میوه، سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم می‌تواند خطر ابتلا به کبد چرب را کاهش دهد.

  • حفظ وزن مناسب و تناسب اندام برای جلوگیری از کبد چرب

اگر شما چاق هستید و یا اضافه وزن دارید کاهش وزن به ما کمک می‌نماید. اگر وزن مناسبی دارید برای حفظ وزن و تناسب اندام خود و جلوگیری از چاقی اقدام نمایید.

  • ورزش و جلوگیری از کبد چرب

ورزش در بیشتر روز های هفته کمک کننده است، البته اگر مدتهاست ورزش نکرده‌اید، پیش از ورزش با پزشک متخصص کبد چرب مشورت نمایید.

  • ترک الکل و جلوگیری از کبد چرب

در صورتیکه شما مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، ترک مصرف الکل می‌تواند از ابتلا به کبد چرب الکلی جلوگیری نماید.

آشنایی با بهترین درمان کبد چرب (کلیک کنید)

منبع: خبر آنلاین. راسخون. دانشنامه سلامت. شفاف

مقالات مرتبط

درمان سوء تغذیه در سالمندان

برای درمان سوء تغذیه در سالمندان راه‌هایی وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. برای مثال به عادت‌های غذایی سالمندان بیشتر توجه کنید. پدر، مادر، پدر‌بزرگ، مادربزرگ یا

مطالعه »

مری

مری در قفسۀ سینه است و در حدود 25 سانتی متر طول دارد.این عضو بخشی از دستگاه گوارش است. غذا از طریق مری از دهان

مطالعه »
تماس با ما