درمان معده درد

ممکن است این معده درد را سوء هاضمه بنامید، ولی پزشکان این حالت را ” سوء هاضمه بدون زخم” نام نهاده اند و این بدان معنی است که فرد به نوعی معده درد دچار می شود که گهگاه با دل درد و تهوع همراه است و غالباً به دنبال خوردن غذا اتفاق می افتد که نوعی حساسیت فوق العاده معده می باشد. موز می تواند درمان معده درد و درمان این حساسیت باشد. این مداوای سنتی، سبب درمان معده درد ،به خصوص تسکین سوء هاضمه شد.

چنانچه از دل درد و سوء هاضمه رنج می برید، مصرف روزی یک عدد موز شما را از پزشک بی نیاز می کند. از سوی دیگر،در مصرف قهوه اعم از کافئین دار یا بدون کافئین، نهایت احتیاط را به کار برید، زیرا قهوه ممکن است سوء هاضمه ایجاد کند.

اگر خوردن یک غذای تند معده تان را به درد آورده است، تعجب نکنید. چیز مهمی نیست، احتمالاً دچار دل به هم خوردگی معده شده اید و حداکثر بعد از چند روز حالتان خوب می شود. اما اگر با خوردن غذای معمولی برنج و غلات و مراقبت از معده هنوز هم ناراحتید و معده درد دارید، احتمالاً دچار زخم گوارشی شده اند. این زخم ها که درون لولهٔ گوارشند، به هر شکل و اندازه و در هر جا ممکن است پدیدار شوند. در واقع، دردی که با خوردن غذا کمی آرام بگیرد ممکن است علامت زخم معده یا دوازدهه باشد. برخلاف درد دل به هم خوردگی معده، درد زخم گوارش باز می گردد.

روش درمان درد معده

برای تشخیص علت هر درد شدید و تند شکم در معده نزد پزشک بروید. چون علت معده درد ها معمولاً نیاز به درمان هرچه سریع تر طبی دارند. اما برای رفع درد و ناراحتی معده کارهائی می توانید بکنید.

چای بخورید. اسید تانیک موجود در یک فنجان چای دم کرده ظاهراً به دفع برخی باکتری ها و مواد شیمیائی عامل معده درد کمک می کند، مخصوصاً اگر دل پیچه و اسهال هم داشته باشید. ظرف یک ساعت پس از خوردن چای معده درد باید تسکین یابد.

غذای محرک نخورید. پزشکان مدت ها قبل متوجه شده اند که غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارش نمی کند، ولی درد زخم را شدت می بخشد. بافت زخم بسیار حساس تر است و وقتی غذای تند یا اسیدی خورده شود، معده درد ایجاد می شود. پس، از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید.

درمان دارویی معده درد

انواعی از داروها وجود دارند که با تأثیر بر گیرنده های H۲ توان معده را برای تولید یا ترشح اسید مهار می کنند. در ۹۵ تا ۹۸ درصد موارد استفاده از این داروهای قوی زخم التیام یافته است. بیشتر پزشکان معتقدند که این دارو باید جزء اصلی درمان معده درد باشد.

سایمتیدین بخورید. داروهائی مثل سایمتیدین و رانیتیدین تولید اسید معده را که باعث زخم و معده درد می شود متوقف می کنند.

آنتی بیوتیک بخورید. اگر درد مقاوم شکم و اسهال دارید، احتمالاً برای از بین بردن باکتری های جای گرفته در معده باید آنتی بیوتیک بخورید.

ضد اسید بخورید. تمام داروهای ضد اسید ماده ای دارند که زیادی اسید معده را خنثی می کنند. گرچه علت دقیق زخم گوارشی معلوم نیست، ولی راه های درمانی خوبی برای آن دارند.

شیر بخورید. خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حملهٔ درد زخم معده تسکین سریع آن را به دنبال دارد. شیر مانند یک ضداسید عمل می کند و با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می برند. اما مواظب باشید: برخی از کسانی که برای درمان معده درد شیر خورده اند، بعد از مدت کوتاهی دچار معده درد شدیدتر گشته اند.

منبع: شبکه خبر. تک بانو

مقالات مرتبط

تماس با ما