راه حل مشکل اسهال

اگر در حال حاضر شما علایم و دلایل اسهال را می دانید و در کنار کمک های پزشکی می توانید برای حل مشکل اسهال برنامه چهارهفته ای خود را شروع کنید. قبل از اینکه برنامه را شروع کنید، داستان یکی از بیماران خودم را که اسهال داشت برایتان تعریف می کنم تا به طور کلی ببینید که روند کار چطور خواهد بود:
بدون قند ولی پر از دردسر!
مری، زن بیست و هشت ساله ای بود که سه ماه اسهال داشت و نتوانسته بود علت آن را پیدا کند. پزشکان برای او آزمایشات زیادی نوشته بودند و داروهای مختلفی را هم امتحان کرده بودند ولی هیچ چیزی علایمش را بهتر نکرده بود. وقتی مری اولین بار پیش من آمد، دیدم که مرتب آدامس می جود، از او پرسیدم که هر روز چقدر آدامس می خورد؟ این زن جوان به من گفت: هر روز تقریباً دو بسته آدامس بدون قند می جوم. من در یک فست فودی کار می کنم و اگر قرار باشد همه ی غذاهای آنجا را که برای من مجانی است بخورم، پنج شش کیلو چاق می شوم. به همین خاطر آدامس بدون قند می جوم تا جلوی خودم را بگیرم و غذاهای آنجا را نخورم. من با مری با هم نشستیم و و برچسب روی آدامس ها را خواندیم و او دید که هر آدامس تقریباً دو گرم سوربیتول دارد.

قندهای خوراکی و مشکل اسهال

سوربیتول و قندهای مشابه آن که در آدامس های بدون قند به کار می روند، نوعی از کربوهیدرات هستند که به سختی و ناقص در بدن جذب می شوند و می توانند باعث اسهال مزمن شوند. من به بیمار جوانم گفتم که برچسب روی خوراکی هایی که می خرد را با دقت بخواند و دیگر فراورده هایی که سوربیتول و قندهایی از همین نوع دارند را نخورد، چیزهایی مثل آدامس ها و قرص های نعنا. دو ماه بعد، دیگر از اسهال خبری نبود. ولی وزنش حدوداً 4/5 کیلو بیشتر شده بود. من به او گفتم که مراقب کالری غذاهایی که می خورد باشد، حجم وعده های غذایی اش را کاهش دهد و هر روز ورزش کند تا کم کم وزنش پایین بیاید. (هفته ای نیم تا یک کیلو وزن کند).

با پزشک خود مشورت کنید چرا که او باید از شما یک شرح حال دقیق بگیرد. او باید بداند که سوابق پزشکی و وضعیت تغذیه ای شما چه بوده تا بتواند بیشتر و مؤثرتر به شما کمک کند. یادتان باشد که دانستن این چیزها بسیار مهم است و بخش اصلی و جدایی ناپذیر فرآیند تشخیص و درمان هر بیماری ای از جمله اسهال است. شما باید به پرسش های زیر جواب دهید. اگر می بینید که جواب بعضی از آن ها را درست و دقیق نمی دانید، صبر کنید و بعد از اینکه غذاها و علایم خود را در هفته اول نوشتید، آن ها را با پزشک در میان بگذارید.

– هر روز چقدر چای، قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار می نوشید؟
– چند تا نوشابه حاوی کولا می نوشید؟

– چقدر و چند وقت به چند وقت خوراکی هایی که سوربیتول دارند می خورید؟ (برچسب روی مواد غذایی را با دقت بخوانید تا بتوانید به این سؤال دقیق جواب دهید).
– در روز چند تا آبنبات یا خوردنی های خیلی شیرین می خورید؟
– چه لبنیاتی می خورید؟ (شیر ، پنیر، کره، بستنی، فرنی یا خامه؟) چقدر از آنها می خورید و هر چند وقت به چند وقت؟ آیا با خوردن آن ها دچار اسهال، دل پیچه و نفخ می شوید؟
– آیا به یکی از اختلالات خوردن مانند بولیمیا مبتلا هستید؟ یا مسهل می خورید؟ (گفتن این گونه مطالب به پزشک خیلی مهم است).
– آیا به تازگی مسافرت بوده اید؟

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

هلیکوباکترپیلوری

هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter pylori) نقش واضحی در ایجاد زخم های گوارشی دارد ولی این زخم ها موجب بروز موارد بسیار کمی از سوء هاضمه می شوند.

مطالعه »

اشتها و سیری

برای کسانی که فکر می کنند اعتیاد غذایی دارند مهم است که بدانند غذاهایی که بیشترین اعتیاد را می آورند حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات به

مطالعه »
تماس با ما