راه های انتقال ویروس هپاتیت بی

[sbu_post_image]

راه های انتقال ویروس هپاتیت بی از سه راه اصلی صورت میگیرد:

– فرآورده های خونی آلوده

تزریق خون آلوده به ویروس، تزریق فرآورده های خونی آلوده. استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق، خالکوبی و تاتو کردن یا سوراخ کردن گوش با وسایل آلوده، استفاده از مسواک یا تیغ ریش تراشی که می توانند آلوده به خون باشند و فرو رفتن اتفاقی سوزن آلوده به ویروس در بدن. خوشبختانه خون های مصرفی در حال حاضر از نظر انواع بیماری ها از جمله هپاتیت B چک می شوند و خون های سالم تزریق می شوند.

– مادر آلوده به نوزاد

این راه مهمترین راه انتقال ویروس هپاتیت B در ایران است و به همین به دنبال شناسایی یک مورد در خانواده، تعداد قابل توجهی از خواهر و برادران فرد مبتلا نیز شناسایی می شوند.

– راه فعالیت جنسی

ویروس هپاتیت بی در ترشحات بدن از قبیل بزاق، مایع منی و ترشحات مهبل وجود دارد. عدم رعایت اصول صحیح فعالیت جنسی و یا بی بند و باری جنسی می تواند انتقال هپاتیت بی شود. در محیط خارج از بدن انسان، ویروس این بیماری در برابر حرارت رطوبت و عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است. این ویروس در حرارت 20- درجه تا سال و در حرارت اتاق تا 6 ماه و در یک لیوان خشک تا 4 هفته زنده می ماند ولی پس از جوشاندن در 100 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه از بین می رود. این ویروس با مواد ضدعفونی کننده نظیر گلوتارآلدئید، کلروفرم و فرمالین (1 در 4000) از بین می رود.

مطالعه بیشتر  هپاتیت و التهاب کبد

ویروس هپاتیت بی در اثر برخوردهای روزمره منتقل نمی شود. انتقال ویروس این بیماری در اثر برخوردهای ساده روزانه مانند صحبت کردن، دست دادن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و یا در مکان هایی مانند استخرها منتقل نمی شود.

جلوگیری از انتقال ویروس هپاتیت بی

ضدعفونی کردن لباس ها و وسایل آلوده: برای ضدعفونی کردن وسایل و لباس ها می توان پس از تمیز کردن خون و یا سایر مواد، لباس ها را در آب جوشانده و یا به مدت نیم ساعت آنها را در محلول آب ژاول نیم درصد (ده قسمت آب، یک قسمت آب ژاول) یا ماده ی ضدعفونی کننده لباس ها قرار داد.

مهمترین راه های انتقال ویروس هپاتیت بی عبارتند از: انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد. انتقال از طریق خون و فرآورده های آن. ارتباط با بیمار و یا خون آنها (که در کارکنان و شاغلین در مراکز درمانی بیشتر دیده می شود). انتقال از طریق نیش برخی حشرات. اقداماتی نظیر خالکوبی، حجامت و تاتو کردن. اعتیاد تزریقی. انجام اقدامات دندانپزشکی در مراکزی که از وسایل غیر بهداشتی و با روش های غیر صحیح وسایل خود را ضدعفونی می نمایند. انتقال ویروس هپاتیت در بین اعضاء خانواده.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” تشخیص هپاتیت بی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویروس هپاتیت بی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب هپاتیت بی


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *