ریفلاکس ( ترش کردگی )

 [sbu_post_image]

احساس سوزش در قسمت بالای شکم که از مرکز سینه تا پشت گلو بالا می رود و غالبا با طعم اسیدی در دهان همراه است. درد در شب ، هنگامی که شخص دراز کشیده است و زمانی که خم می شود ، بدتر می شود.سوزش معده که به نام‌ « سوء حاضمه اسیدی » نیز شناخته می شود ، ممکن است به دلیل چاقی در دوره های آخر بارداری و یا فتق ( هیاتوس هرنیا ) روی دهد ، اما اکثرا بدلیل خوردن غذاهای مضر و یا پرخوری می باشد. محتوای اسیدی معده از مری به سمت بالا می گریزد و باعث ایجاد احساس سوزش در پشت جناغ سینه می شود. سوزش معده به هر دلیل که باشد درمان های خانگی می تواند به رفع آن کمک کند.

فهرست مطالب

طب متداول ترش کردگی :

از خوردن غذاهای چرب و یا نوشیدن مایعات بسیار داغ و یا مشروبات الکلی خودداری کنید ، سیگار را ترک کنید و اگر لازم باشد وزنتان را کاهش دهید.اگر علائم در شب شدیدتر می شود قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید و هنگام خواب از بالش بلندتری استفاده کنید. اگر علائم ادامه یافت داروی ضد اسیدی ( شربت آلومینیم ) بخورید.

دوز بزرگسالان وکودکان ( بالای 16 سال ) : انواع بسیاری از داروهای ضد ترش کردگی به صورت قرص یا شربت در دسترس می باشد. مطمئن شوید که آنها حتما حاوی منیزیم و یا نمک آلومینیم و یا هر دو باشد. اولین داروی ذکر شده ( مثل هیدروکسید منیزیم ) احتمالا باعث ابتلا به اسهال می شود و عارضه جانبی داروی دوم ( مثل هیدروکسید آلومینیم ) ابتلا به یبوست است. برخی از داروهای ضد اسید معده با اسید آلژنیک ترکیب می شوند و برای ترشی معده بسیار سودمند هستند؛ برای جزئیات به بروشور دارو مراجعه کنید.

داروهای گیاهی ترش کردگی :

گیاهان تسکین دهنده ، مانند ختمی و نارون آمریکایی برای سوزش معده بسیار استفاده می شوند.

طرز استفاده و دوز : از این گیاهان دارویی به صورت قرص یا کپسولهای 200 میلی گرمی قبل از غذا بخورید.

چایهای گیاهان دارویی مانند عروس چمنزار ( اسپیره ) ، قنطوری ، شبدر باتلاقی ، شیر دندان ( قاصدک ) و گندنای کوهی ( فراسیون ) سیاه نیز سودمند است.

چایهای ضد نفخ برای سوء هاضمه هم مفید هستند یا اینکه با مخلوط کردن یک قاشق چایخوری از پودر پوسته نارون آمریکایی با کمی آب و اضافه کردن دم کرده داغ بابونه ، فرنی رقیقی درست کنید و قبل از غذا بنوشید.

چایهای گیاهی حاوی زیره ، هل ، زنجبیل و یا نارنگی سوزش معده را تسکین می دهند.

مراجعه به پزشک : اگر سوزش معده به مدت طولانی ادامه یافت ممکن است نشانه بیماری هایی مثل زخم معده و یا سنگ کیسه صفرا باشد. همچنین اگر علائم بیماری ادامه یافت و یا با داروی ضد سوزش معده بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه درترش کردگی :

با داشتن رژیم غذایی سالم و معقول به سادگی می توان از سوزش معده جلوگیری کرد.

از نوشیدن مشروبات الکلی ، مصرف نیکوتین و کافئین اجتناب کنید. پرخوری نکنید ، یا غذاهای بسیار اسیدی و یا تند مانند فلفل قرمز ، ترشی ، پیاز خام ، میوه های ترش ،غذاهای پر ادویه یا غذاهای بسیار سرخ شده نخورید. اگر فتق ( هیاتوس هرنیا ) دارید یا در ماههای آخر بارداری هستید حتما کمتر ولی به دفعات بیشتر غذا بخورید مثلا وعده های غذایی را از سه به پنج افزایش دهید. از تمام گیاهان مؤثر در هضم مانند نعنا ، شوید ، رازیانه ، زنجبیل و نارون آمریکایی ( به بخش گاستریت مراجعه کنید ) استفاده کنید و در پایان وعده های غذایی یک لیوان چای نعنا بنوشید. سوزش معده ای که بدون هیچ دلیل مشخصی باشد گاهی اوقات به رژیم غذایی ترکیبی در طی چند هفته به خوبی پاسخ می دهند.

 عطر درمانی درترش کردگی

رازیانه

نعنا

فلفل سیاه

بابونه رومی

زنجبیل

این روغنها مجاری گوارشی را تسکین می دهد.

طرز استعمال : به صورت لوسیون یا ماساژ استفاده کنید ، یا به صورت کمپرس گرم بر روی معده قرار دهید.

پیشگیری از ترش کردگی:

مهمترین دلیل سوزش معده ، چاقی است بنابراین باید به آن رسیدگی کرد.به سادگی کم کردن وزن و نپوشیدن لباسهای تنگ تاثیر بسیاری در بهبود سوزش معده خواهد داشت.

هشدار : اگر باردار هستید هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشکتان مصرف نکنید.به کار بستن قوانین ترکیب غذاها ممکن است سوزش معده را بهبود بخشد.

 

برای آگاهی بیشترازموادغذایی تشدید کننده سوزش معده بروی لینک کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط

درمان شقاق حاد مقعد

[sbu_post_image] شقاق مقعد یک پارگی یا زخم سطحی( tear) در ناحیه آنودرم (پوشش سلولی مقعد) است. علامت شاخص شقاق مقعد، درد شدید و خونریزی، موقع

مطالعه »
تماس با ما