سرطان روده‌ی بزرگ زمانی ایجاد می‌شود که رشد یکی از سلول‌های این روده از کنترل بدن خارج شود. اکثر موارد سرطان روده‌ی بزرگ در اثر غده‌های خوش‌خیم غیر سرطانی به نام پولیپ های آدنوماتوز (پولیپ روده) که بر روی سطح داخلی روده ایجاد می‌شوند به وجود می‌آیند. برخی از این پولیپ ها درصورتی‌که به‌خوبی درمان نشوند با گذر زمان به غده‌های سرطانی در روده‌ی بزرگ تبدیل می‌شوند. سلول‌های سرطانی به بافت‌های سالم اطراف خود حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌زنند. این کار باعث ایجاد عارضه‌های مختلفی می‌شود. سرطان روده‌ی بزرگ در اصل با سرطان رکتوم (مقعد) متفاوت است ولی این دو عارضه معمولاً همراه باهم و تحت نام سرطان کولورکتال ایجاد می‌شوند.

علل سرطان روده‌ی بزرگ


بااینکه محققین هنوز نتوانسته‌اند علت اصلی این رفتار غیرعادی در سلول‌ها را کشف کنند، عوامل خطر متعددی شناخته‌شده‌اند:

 • پولیپ: سرطان روده‌ی بزرگ معمولاً در اثر وجود پولیپ در روده‌ی بزرگ ایجاد می‌شود.
 • ژن‌ها – عوامل ژنتیکی: در صورت وجود جهش یا آسیب دیدن DNA سلول‌ها، ممکن است رشد آن‌ها از کنترل خارج شود. سرطان نتیجه‌ی جهش‌های خاصی است که عملکرد برخی از ژن‌ها را مختل کرده و رشد سلول را از کنترل خارج می‌کنند.
 • ژن‌ها – عوامل وراثتی: سرطان می‌تواند نتیجه‌ی برخی از اختلالات ژنتیکی باشد که به‌صورت فامیلی منتقل می‌شوند.
 • خصوصیت‌های فردی، عادت‌ها و رژیم غذایی: سن یکی از عوامل خطر مهم برای سرطان روده‌ است؛ در حدود ۹۰ درصد از موارد گزارش‌شده‌ی این بیماری، در سنین بالای ۵۰ سال بوده‌اند. سرطان روده‌ی بزرگ بیشتر در افرادی با سبک زندگی بدون تحرک، افراد دچار اضافه‌وزن و افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند ایجاد می‌شود. رژیم غذایی یکی از عوامل مهم مربوط به سرطان روده‌ بزرگ می‌باشد. غذاهایی که فیبر پایین و چربی بالایی دارند و همچنین غذاهای پرکالری، گوشت قرمز و گوشت‌های فرآوری شده می‌توانند خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش دهند.
 • دیگر عوامل پزشکی: بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان روده‌ بزرگ را افزایش دهند. دیابت، آکرومگالی (اختلال مربوط به هورمون رشد)، پرتودرمانی برای سرطان‌های دیگر، کولیت روده و بیماری کرون ازجمله این بیماری‌ها هستند.

علائم و نشانه‌ها


علائم ناشی از سرطان بسیار متفاوت بوده و به محل وجود آن، مناطق انتشار و بزرگی تومورها بستگی دارند. به‌احتمال‌زیاد، افرادی که تازه به این بیماری مبتلا می‌شوند علائمی را تجربه نخواهند کرد ولی با پیشرفت سرطان، علائم زیر ممکن است بروز کنند:

 • اسهال و یبوست
 • تغییرات در ثبات مدفوع
 • مدفوع باریک
 • خونریزی مقعد و خون در مدفوع
 • درد، گرفتگی و باد شکم
 • درد به هنگام اجابت مزاج
 • اجابت مزاج مکرر
 • ضعف و خستگی مفرط
 • کاهش وزن غیرطبیعی
 • سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS)
 • کمبود آهن (کم‌خونی)

تشخیص


به‌منظور تشخیص سرطان روده‌ بزرگ، پزشک یک معاینه‌ی فیزیکی کامل را انجام داده و سابقه‌ی فامیلی و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. تشخیص معمولاً پس از انجام کولونوسکوپی و یا تنقیه باریوم انجام می‌شود. اگر تشخیص سرطان روده‌ بزرگ پس از آزمایش نمونه‌برداری انجام شود، پزشک معمولاً عکس‌برداری از سینه با اشعه‌ی ایکس، اسکن اولتراسوند، سی تی اسکن ریه، کبد و شکم را برای تشخیص میزان پیشرفت سرطان تجویز خواهد کرد.

 تشخیص سرطان روده‌ بزرگ

گزینه‌های درمانی


درمان سرطان به نوع، مرحله‌ی پیشرفت (میزان انتشار)، سن، وضعیت سلامت عمومی و دیگر ویژگی‌های شخصی فرد بستگی دارد. سرطان هیچ روش درمانی خاصی ندارد ولی روش‌هایی چون عمل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی ازجمله شایع‌ترین روش‌های استفاده‌شده برای سرطان روده‌ بزرگ می‌باشند.

عمل جراحی

در بیمارانی با سرطان درمان‌پذیر روده‌ی بزرگ، انجام یک عمل جراحی دقیق برای گرفتن نتایج مناسب ضروری است. روش‌های مختلفی برای انجام عمل جراحی به‌منظور درمان و مدیریت علائم سرطان روده‌ی بزرگ وجود دارند. اندازه و میزان انتشار سرطان می‌تواند برای تصمیم‌گیری در مورد روش مورداستفاده مؤثر باشد.

پولیپکتومی

برخی از انواع سرطان‌ها کم تهاجمی‌تر بوده و به سر یک پولیپ محدود می‌شوند. این سرطان‌ها به دستگاه لنفی، شریانات خونی و دستگاه عصبی منتشرنشده و درنتیجه می‌توان آن‌ها را از بدن خارج کرد. برای خودداری از انجام عمل جراحی تهاجمی غیرضروری، می‌توان این غده‌های سرطانی را در طول کولونوسکوپی از بدن خارج کرد.

عمل جراحی معمولی (کولکتومی باز)

در طی عمل جراحی معمولی برای درمان سرطان روده‌ی بزرگ، یک سوراخ بزرگ بر روی شکم ایجاد می‌شود تا از طریق آن جراح بتواند به محل ایجاد سرطان دسترسی پیدا کند. در طی این عمل، غده‌ی سرطانی به همراه قسمتی از روده‌ی سالم و گره‌های لنفی در اطراف سرطان از بدن خارج می‌شوند. پس از انجام این کار، دو انتهای باز روده مجدداً به یکدیگر دوخته می‌شوند. در برخی از موارد، یک کولوستومی موقت ایجادشده و دو انتهای روده‌ی بزرگ بعداً به یکدیگر دوخته خواهند شد. کولوستومی عملی است که در طی آن قسمتی از روده‌ی بزرگ به دیواره‌ی شکم متصل شده و مدفوع از طریق آن به کیسه‌ای در خارج از بدن بیمار منتقل می‌شود. در برخی از موارد، زمانی که نمی‌توان سرطان را به‌طور کامل از بین برد، دو انتهای روده به یکدیگر دوخته نشده و بیمار یک کولوستومی دائمی خواهد داشت.

عمل جراحی لاپاروسکوپی

عمل جراحی لاپاروسکوپی که نوعی عمل کم تهاجمی است، به جراح این اجازه را می‌دهد تا با ایجاد تنها چند برش کوچک در شکم بیمار، عمل جراحی موردنظر را به انجام برساند. در طی این عمل یک لوله‌ی کوچک دوربین‌دار به درون شکم واردشده و تصویری زنده از داخل بدن بیمار را ارائه می‌کند. این تصویر بر روی صفحه‌ی یک تلویزیون نمایش داده شده و جراح می‌تواند کل عمل جراحی را با نگاه کردن به این صفحه انجام دهد. غده‌ی سرطانی از طریق یک برش دیگر که اندکی بزرگ‌تر است، از بدن خارج می‌شود.

شیمی‌درمانی

در روش شیمی‌درمانی، از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌شود که در فرایند تقسیم سلولی اختلال ایجاد کرده – پروتئین‌های آسیب‌زا و یا DNA – و بدین ترتیب باعث آسیب دیدن سلول‌های سرطانی و مرگ آن‌ها می‌شوند. این روش‌های درمانی، سلول‌هایی که با سرعت بالا در حال تکثیر هستند را هدف قرار می‌دهد (نه الزاماً سلول‌های سرطانی) که البته سلول‌های عادی می‌توانند از آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی بهبود پیدا کنند درحالی‌که سلول‌های سرطانی این قابلیت را ندارند. شیمی‌درمانی عموماً برای درمان سرطان‌های منتشرشده و متاستاز استفاده می‌شود چراکه مواد شیمیایی مورداستفاده در این روش در کل بدن پخش می‌شوند.

پرتودرمانی

پرتودرمانی که با نام رادیو درمانی نیز شناخته می‌شود، با متمرکز کردن اشعه‌های قدرتمند بر روی سلول‌های سرطانی، آن‌ها را از بین می‌برد. در این روش، مولکول‌های سازنده‌ی سلول‌های سرطانی آسیب دیده و باعث مرگ این سلول‌ها می‌شود. رادیوتراپی می‌تواند به‌تنهایی به‌عنوان یک روش درمانی سرطان و راهکاری برای کوچک کردن اندازه‌ی تومورها و تخریب سلول‌های سرطانی در نظر گرفته شود. این روش را می‌توان همراه با روش‌های درمانی دیگر نیز برای مبارزه با سرطان به کار برد. پرتودرمانی معمولاً در مراحل اولیه‌ی سرطان روده‌ی بزرگ مورداستفاده قرار نمی‌گیرد ولی می‌تواند در مراحل پیشرفته‌تر آن مفید واقع شود.

مقالات اخیر

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و نوبت دهی