سندرم روده تحریک پذیر و بارداری

[sbu_post_image]

سندرم روده تحریک پذیر در بارداری که می تواند اسهال و یبوست در بارداری را هم شامل شود، شایع است. یک علت آن می تواند این باشد که سندرم روده تحریک پذیر در زنانی که در سن باروری هستند شایع تر است و بارداری هم می تواند مشکلات گوارشی را تشدید کند. یبوست یا برعکس آن، اسهال در بسیاری از زنان حامله بدتر می شود. بر همین اساس، در عین اینکه درد شکم، آروغ زدن، نفخ و حالت تهوع هم می توانند تا اندازه ای به خاطر تأثیر هورمون ها بر دستگاه گوارش طی بارداری تشدید شوند، علایم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در بعضی در بارداری بهتر می شود. اگر پیش از بارداری به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مبتلا بوده اید و حالا در حاملگی همان علایم را دارید یا بدتر شده اید، حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.

فهرست مطالب

سنگ کیسه صفرا در بارداری

تغییرات هورمونی و عوامل دیگری مانند افزایش وزن امکان دارد شما را مستعد ابتلا به سنگ کیسه صفرا در بارداری کند. این سنگ های کوچک از صفرای تجمع یافته در کیسه صفرا که حین بارداری تغییر کرده، تشکیل می شوند. در ضمن سنگ های صفراوی می توانند در نتیجه وجود کلسترول بسیار بالا در صفرا یا کمبود نمک های صفراوی هم ساخته شوند. چرا که نمک های صفراوی نمی گذارند کلسترول باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا شود. یک عامل شناخته شده دیگر که موجب تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود تخلیه کُند کیسه صفرا است که در بارداری زیاد تکرار می شود.

سنگ های کیسه صفرا معمولاً در خود کیسه صفرا هستند یا به ندرت در مجاری صفراوی مرتبط به کیسه صفرا دیده می شوند. به طور معمول درد سنگ کیسه صفرا در قسمت راست و بالای شکم، درست زیر دنده ها حس می شود. امکان دارد شدت درد کم و زیاد شود. ممکن است درد از 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد درد کیسه صفرا به غذا ربطی ندارد. حتی ممکن است درد آن شب ها شما را از خواب بیدار کند. درد تیرکشنده آن ممکن است با یک درد مبهم توام شود و شاید در پشت یا شانه خود احساس ناراحتی کنید و نتوانید دستتان را راحت حرکت دهید. به ویژه اگر تب دارید، باید فوراً خودتان را به پزشک برسانید.

درمان سندرم روده تحریک پذیر در بارداری

سالم ترین راه برای درمان سندرم روده تحریک پذیر در بارداری اصلاح برنامه غذایی است. امکان دارد پزشکتان مکمل های فیبر تجویز کند که هم برای درمان اسهال مفیدند و هم برای درمان یبوست . با وجودی که ممکن است مصرف این مکمل ها باعث آروغ زدن و نفخ شود، که شاید 4 تا 6 هفته طول بکشد ولی این عوارض به مرور زمان کمتر خواهند شد.

برای آشنایی با ” مشکلات گوارشی در بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

درمان ریفلاکس

[sbu_post_image] ریفلاکس و علایم همراه آن مانند سوزش سر دل مشکل آزار دهنده و ناراحت کننده ایست که خیلی ها از آن رنج می کشند

مطالعه »

جراحی سرطان روده

روده بخش مهمی از دستگاه گوارش است که از دوازدهه (اثنی‌عشر) تا مقعد را تشکیل می‌دهد. روده در انسان و بسیاری از پستانداران به دو

مطالعه »
تماس با ما