شقاق مقعدی

[sbu_post_image]

شقاق به یک زخم یا خراش در ناحیه پوست پوشاننده مقعد گفته میشود و غالبا با درد و خونریزی همراه است. شقاق مقعدی بیماری بسیار شایعی است اما اغلب با بیماری های دیگر ناحیه مقعد بخصوص بواسیر(هموروئید) اشتباه میشود.

فهرست مطالب

علائم شقاق مقعدی

درد حین دفع مدفوع یا بعد از دفع و خونریزی از علایم شقاق مقعدی است. هر عاملی که منجر به آسیب به پوست پوشاننده ی داخل مقعد شود میتواند منجر به شقاق مقعدی شود. اکثرا عبور یک مدفوع خشک و سخت باعث این آسیب میشود. از علل دیگر شقاق مقعدی میتوان به اسهال یا بیماری های التهابی روده اشاره نمود. شقاق مقعدی ممکن است فرم حاد(شروع در مدت زمان کوتاه) یا مزمن(مدت زمان طولانی یا متناوب وعود کننده) داشته باشد. شقاق مزمن اغلب دارای یک زائده(برجستگی)خارجی در لبه مقعدی میباشد.

درمان شقاق مقعدی

برطرف شدن یبوست یا اسهال غالبا منجر به درمان شقاق مقعدی میشود، بطوریکه 90 درصد شقاق های حاد مقعدی با درمان غیر جراحی بهبود می یابند. مصرف رژیم پر فیبر- مواد حجم دهنده مدفوع ،(پودر پسیلیوم) ومیزان حدود8-10 لیوان آب به رفع یبوست افزایش حرکات روده، و ترمیم زخم میکند. گرم کردن موضع درد با آب گرم چند بار در روز، با شل شدن عضلات به التیام زخم کمک میکند.

بیماری شقاق مقعدی پس از التیام زخم مربوطه در صورت اجابت مزاج سخت به سهولت عود میکند. لذا بیمار باید پس از رفع درد و خونریزی باز هم به رعایت رژیم غذایی جهت جلوگیری از یبوست توجه زیادی داشته باشد.

درمان جراحی شقاق مقعدی

جراحی در درمان شقاق مقعدی بسیار موثر بوده و میزان عود بیماری پس از جراحی پایین است. جراحی شقاق مقعدی شامل ایجاد یک برش محدود روی عضله نگهدارنده داخلی مقعد است. البته در بعضی شرایط مثل ضعف عضلات نگهدارنده مقعدی پس از زایمان، وجود بی اختیاری مدفوعی وغیره جراح کولورکتال جهت حفظ اختیار مدفوع به جای ایجاد برش روی عضله،از روش های جراحی دیگری برای جراحی شقاق مقعدی استفاده میکند .

درکودکان مبتلا به نوع مزمن شقاق مقعدی که بادرمانهای طبی بهبود نیافته است شل و گشادکردن عضله اسفنکتری مقعد توسط والدین به طور روزانه و به روشی که پزشک آموزش می دهد معمولا باعث بهبود شقاق مقعدی شده و نیاز به جراحی را مرتفع می سازد . اگر شقاق خوب نشد یا مرتبا عود کند نیاز به جراحی دارد . برای بهبود یبوست مصرف فراوان غذاهای حاوی فیبر مانند میوه جات و سبزیجات توصیه می شود . پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند .

آشنایی با رژیم غذایی برای شقاق مقعد (کلیک کنید)

منبع: ئکتر خشنود. دکتر انارکی

مقالات مرتبط

رفلاکس معده درنوزاد

[sbu_post_image] از شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در کودکان می‌توان به رفلاکس معده به مری اشاره کرد که در همه سنین دیده می‌شود. رفلاکس به بیان ساده

مطالعه »

عوارض چاقی

یک مشکل که یکی از بدیهیات زندگی مدرن و شهری و امروزی است چاقی است. ایت عارضه غیر از اینکه در ذهن ما است و

مطالعه »
تماس با ما