تاثیرات کبد چرب

[sbu_post_image]

موارد بیشتری از کبد چرب به خصوص در بین بیماران دارای اضافه وزن مشاهده می شود. شاید برای غازها خوب باشد که جگرشان چرب باشد. چون مردم از خوردن پاته جگر لذت می برند اما برای انسان کبد چرب چیز خوبی نیست. در رابطه با سلامتی و طول عمر کبد مهمترین عضو در بدن است. اگر می خواهید زندگی طولانی تر و سالمتری داشته باشید باید کبد سالمی داشته باشید. یک کبد چرب از سلامت به دور است زیرا انباشته از چربی های ناسالمی است که در آن پدید آمده است. فضاهایی که ساختمان صافی های کبد را می سازند با چربی ناسالم پر شده اند به طوریکه نمی توانند به طور مؤثر عمل کنند.

کبد سالم یک صافی مکانیکی سازمان یافته است که جریان خون را تصفیه می کند به طوریکه خون تصفیه شده به قلب بر می گردد. اگر صافی با چربی مسموم ناسالم مسدود شده باشد خون نمی تواند به راحتی از فضاهای آن عبور کند، لذا تصفیه نمی شود. پس خونی که به قلب بر می گردد پر از چربی های ناسالم و مسموم است که می تواند به قلب و سیستم ایمنی آسیب برساند.

کار صافی کبد سالم باعث از بین رفتن و پاک شدن موارد زیر از جریان خون می شود:

– سلول های مرده و ناسالم

– سلول های سرطانی، احتمال انتشار سرطان را در بدن می کاهد.

– مواد شیمیایی سمی و فلزات سنگین که غذا و آب و هوای ما را آلوده می کنند.

– موجودات ذره بینی مثل باکتری ها، انگل ها و قارچ ها

– ذرات چربی به نام (شیلو میکرون ها).

اگر کبد در اثر تجمع چربی نتواند این موارد را دفع کند سیستم ایمنی اشباع می شود و زودتر از آنکه باید پیر می شوید. رژیم پاکسازی کبد چرب، یک رژیم پاکسازی 8 هفته ایست که کبد و روده ها را پاک می کند. کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، به رهنمودهای ساده و آسان برای رسیدن به یک کبد سالم نیاز دارند. بیماری به طور تدریجی شایع شده است. اما در واقع یک دهه است که شیوع دارد. در سال های 1980 این بیماری عمدتاً در اشخاصی الکلی دیده می شد و به ندرت در کودکان. امروزه کبد چرب شایع ترین علت عملکرد غیر عادی کبد در آمریکا، انگلستان و استرالیاست. حدود 20 درصد (از هر 5 نفر یک نفر) در امریکا و استرالیا این بیماری را دارند. سال هاست که کبد چرب توصیف می شود. به خصوص از زمانی که سونوگرافی رواج یافته. اما سابقاً به عنوان علت غیر معمولی از بیماری شدید کبدی شناخته می شد. این دیدگاه اصلاً درست نیست!

فهرست مطالب

عوارض کبد چرب

نتایج وخیم دراز مدت این عارضه به طور فزاینده در کلینک های کبد در سرتاسر دنیا دیده می شود که یک بیماری شایع جدی است زیرا می تواند کودکان را نیز مبتلا کند. کبد چرب می تواند منجر به چاقی و بیماری قند و سیروز و ناتوانی کبد شود و امید به زندگی را سال ها می کاهد و کیفیت زندگی را از بین می برد. نتایج وخیم این عارضه در دراز مدت به طور فزاینده ای در کلینک های کبد در سراسر دنیا مشاهده می شود. کبد چرب علت اصلی بیماری کبدی و نیاز به پیوند کبد است.

خوشبختانه کبد چرب به درمان، خیلی خوب جواب می دهد و برگشت پذیر است. راه چاره آن است که قبل از آنکه دیرشود برای درمان اقدام نمایید. کبد چرب حاوی مقدار زیادی چربی است و بافت سالم و طبیعی کبد با چربی ناسالم جایگزین شده است. چربی شروع به انتشار در کبد می کند به طوریکه مرتب بافت سالم کمتری باقی می ماند. این جایگزینی بافت طبیعی با چربی شباهت هایی با انتشار بافت های سرطانی در کبد دارد. کبد چرب معمولاً بزرگ است و با این چربی متورم می شود و ظاهر زرد و چرب دارد. معمولترین نوع چربی (لیپیدها) که سلول های کبدی را پر می کنند تری گلیسریدها هستند.

این عارضه در اصطلاح پزشکی کبد چرب غیر الکلی خوانده می شود و مخفف آن NAFLD می باشد. Non- Alcoholic Fatty liver Disease. واژه NAFLD شامل کبد چرب ساده است.اما نوع شدیدتر التهاب به نام هپاتیت غیرالکلی Non- Alcoholick Steato. Hepatitis که مخفف آن NASH است خوانده می شود. جالب است که بدانیم NASH همان آسیبی را به کبد می رساند که نوع الکلی می رساند و این با نمونه برداری از صافی های کبد در کبد چرب مشخص می شود. افزایش میزان چربی کبد در سلول های کبدی باعث التهاب می شود واین به طور غیر مستقیم در اثر فشار رادیکال های آزاد اکسیداتیو بر سلول های کبدی حاصل می شود. NASH فرم وخیم تر کبد چرب است تا کبد چرب ساده زیرا در NASH التهاب کبدی بیشتر است و این می تواند به آسانی تبدیل به سیروز کبدی شود. در گذشته برای بیماران سیروز با منشاء نامعلوم به نام سیروز پوشیده سبب عادی بود زیرا علت بیماری کبدی پوشیده و غیر قابل توضیح بود. حالا ما می دانیم علت اصلی کبد چرب مرموز کبدی در اثر افزایش چربی در کبد به نام NASH می باشد. متأسفانه این موارد از کبد چرب هرگز به موقع مورد توجه قرار نگرفته اند که درمان شوند و به همین دلیل مهم است که هر 21 ماه یکبار عملکرد کبد خود را با یک آزمایش خون ساده بررسی کنیم. بالاخره ما داریم درباره مهمترین عضو بدن صحبت می کنیم.

شیوع بیماری

جایی که غذاهای عمل آوری شده با کربوهیدرات بالا خیلی آسان قابل دسترسی است کبد چرب هم شایع است. غذاها هر چه سریعتر پیش می روند ما کندتر و سست تر شویم. نیاز فوری به جمع آوری اطلاعات در مورد شیوع کبد چرب وجود دارد. میزان شیوع این بیماری در بین بزرگسالان ناشناخته است. زیرا مطالعات مشخص انجام نشده است. تخمین زده می شود که 15 تا 33% بزرگسالان گرفتار آنند. این شامل تعداد زیادی از افراد است. اشخاص در هر سنی می توانند مبتلا شوند و در بین نوجوانان و کودکان هم نادر نیست. میزان شیوع آن در کودکان ناشناخته است. تخمین زده می شود که 2.6 تا 9.6 درصد کودکان به این بیماری مبتلا هستند و در بین کودکان چاق این آمار به 38 تا 53% افزایش می یابد. کبد چرب در کودکان می تواند به دیابت یا سیروز تبدیل شود. خیلی ناراحت کننده است چون تجمع چربی های ناسالم درون صافی های کبد قابل پیشگیری است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” بهترین راه درمان کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

مقالات مرتبط

انسداد روده

فهرست مطالب انسداد روده عبارت است از مسدود شدن مکانیکی یا عملکردی (غیر عضوی) روده ها که در نتیجه ی آن، انتقال طبیعی فرآورده های

مطالعه »

علایم سوء هاضمه بدون زخم

علایم اصلی سوء هاضمه بدون زخم سه نوع هستند: سوء هاضمه بدون زخم علایمی شبیه به علائم ریفلاکس، علایمی شبیه به علایم زخم معده و علایمی شبیه به

مطالعه »
تماس با ما