علایم سوء هاضمه بدون زخم

علایم اصلی سوء هاضمه بدون زخم سه نوع هستند:

سوء هاضمه بدون زخم علایمی شبیه به علائم ریفلاکس، علایمی شبیه به علایم زخم معده و علایمی شبیه به علایم کندی حرکات معده. امکان دارد این حالات به مشکلات ساختاری دستگاه گوارش هم ربط داشته باشند. علامت چهارم، نفخ و آروغ زدن است که معمولاً به آنچه می خورید و می نوشید و همچنین شیوه غذا خوردن شما ربط دارد.

در اینجا خلاصه ای از علائم سوء هاضمه بدون زخم را می خوانید:

علایم سوء هاضمه بدون زخم شبیه به علایم ریفلاکس: این دسته از علایم، مشابه همان حالاتی هستند که در ریفلاکس با هم متوجه می شویم و به خاطر برگشت غذاهای نسبتاً هضم شده از معده به مری است.

علایم سوء هاضمه بدون زخم شبیه به علایم زخم معده: شما حس می کنید که معده تان را چنگ می زنند یا معده تان می سزود (بخش بالای شکم) همچنین ممکن است احساس کنید کمرتان هم درد می کند. (شاید اصطلاح را شنیده باشید که می گویند: دکتر، انگار در دلم رخت می شویند!).

علایم سوء هاضمه بدون زخم شبیه به علایم کندی حرکات معده: این حالات به کندی گوارش مربوط هستند. معده با همان سرعتی که پر می شود، تخلیه نمی شود؛ در نتیجه احساس پُری و سنگینی دارید و نفخ می کنید یا احتمالاً حس می کنید روی معده تان فشار وارد می شود جوری که مجبورتان می کند کمربندتان را شل کنید.

نفخ و آروغ زدن: همان طوری که احتمالاً خودتان هم می دانید و تصدیق می کنید، یکی از ناراحت کننده ترین و شاید خجالت آورترین علایم سوء هاضمه نفخ و آروغ زدن باشد. به طور کلی تجمع گاز چیز خجالت آوری نیست: به طور طبیعی بدن روزانه بین نیم لیتر تا دو لیتر گاز تولید می کند. و لازم است که این گازها از بدن خارج شود بنابراین خارج شدن باد از شکم یک بخش طبیعی از فرایند گوارش است. این حالت زمانی مشکل ساز می شود که تولید بیش از حد گاز باعث شود نفخ کنید و گاهی شکمتان درد بگیرد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها که معلوم شده باعث نفخ می شوند در بخش بعدی آورده شده اند.

علاوه بر چیزهایی که می خورید و می آشامید، روش غذا خوردن شما هم می تواند باعث نفخ و آروغ زدن شود. اگر خیلی تند غذا بخورید و هنگام غذا خوردن هوا ببلعید، هر دو می توانند موجب شوند نفخ کنید.

علت سوء هاضمه

دلایل سوء هاضمه بدون زخم در قالب چهار گروه اصلی طبقه بندی می شوند:

غذاها، داروها، عادات غذایی و اختلالات ساختاری یا بیماری ها.

شما بیش از هر چیز می توانید عادات غذایی و چیزهایی که می خورید را کنترل کنید. ممکن است شما بر داروهایی که می خورید یا بیماری های خود کنترل کمتری داشته باشید. بعضی از مشکلات ساختاری دستگاه گوارش هم می توانند با دارو یا درمان جراحی تصحیح شوند. در هر شرایطی حتی اگر کنترل شما بر علایم سوء هاضمه بدون زخم خیلی ناچیز باشد، معمولاً می توانید کارهایی انجام دهید که علایمتان را کمتر کند یا شدت آنها را کاهش دهد.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

تشخیص سیروز کبدی

[sbu_post_image] باید توجه داشت که اعتقاد عمومی بر این است که سیروز کبدی روندی غیر قابل برگشت است. این تصور امروزه صد در صد مورد قبول

مطالعه »
تماس با ما