لاغری با بالون معده: قیمت، عوارض و فواید آن

خانه » معده » لاغری با بالون معده: قیمت، عوارض و فواید آن

بالون معده یک روش بدون جراحی و غیر دارویی برای کوچک کردن معده و درمان چاقی به حساب می‌آید. این ابزار به همراه رژیم غذایی کنترل شده به شما کمک می‌کند تا به کاهش وزن و تناسب اندام برسید و وضعیت سلامت خود را بهبود ببخشید.

سیستم بالون معده شامل یک بالون نرم قابل انبساط، لوله معده و یک سیستم پر کننده می‌شود. جراح بالون را از طریق دهان وارد می‌کند و سپس وقتی بالون داخل معده شما قرار گرفت، آن را با محلول نمک استریل باد می‌کند. وقتی بالون پر شد، به قدری بزرگ می‌شود که نمی‌تواند وارد روده شود و آزادانه در معده شما شناور خواهد شد.

بالن معده یک روش غیرجراحی برای کاهش وزن است.  یک بالون سیلیکونی نرم قابل استنباط به همراه یک دوربین از دهان وارد معده شما می‌شود. وقتی بالون خالی وارد معده شد با محلول نمک استریل پر می‌شود، بخش زیادی از معده را اشغال می‌کند و احساس پری و سیری را ایجاد می‌کند.

قرار دادن بالون معده در حدود 20 دقیقه طول می‌کشد، این روش توسط متخصصین داخلی صورت می‌گیرد. از آنجایی که بالون به راحتی وارد معده می‌شود و از آن خارج می‌شود و به جراحی نیازی نیست، روش بالون معده یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود. بالن معده را به راحتی می‌توان برداشت. این روش در کاهش موقتی گرسنگی، کنترل جذب غذا و کاهش وزن موثر است. میزان کاهش وزن با بالون معده 10 تا 30 کیلوگرم می‌باشد. بالون در یک دوره شش ماهه در معده قرار می‌گیرد و به همان روش گذاشتن بالون در معده می‌توان آن را جدا می‌شود.

روش کاهش وزن با بالون معده

بالون معده باعث کاهش احساس گرسنگی می‌شود و به شما کمک می‌کند تا پس از خوردن میزان کمی غذا برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. این روش درمانی مخصوص کاهش وزن که بالون درون معده نیز نامیده می‌شود به شما کمک می‌کند که بدون نیاز به انجام عمل جراحی تهاجمی بتوانید وزن خود را کاهش دهید.

در طول این روش، یک بالون نرم با استفاده از یک اندوسکوپ وارد معده می‌شود. سپس  بالون با محلول آب نمک پر می‌شود تا معده شما تا حدودی پر شود و فضای کمتری برای غذاها و نوشیدنی‌ها وجود داشته باشد. یک بالون معده به عنوان یک روش کاهش وزن موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا پس از شش ماه بالون خارج می‌شود. این بالون گاهی اوقات به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای انجام جراجی بای پس معده یا جراحی باندینگ معده (حلقه گذاری معده) به اندازه کافی وزن کم کنید.

بالون‌های معده تحت بیهوشی در روشی که بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد وارد معده می‌گردند. این روش کم تهاجمی است، اما کمی طول می‌کشد تا معده شما با بالون سازگاری پیدا کند. شما عموما می‌توانید همان روز یا روز بعد از قرار گرفتن بالون به خانه برگردید. در بعضی از موارد، بیماران نمی‌توانند برای یک دوره شش ماهه حضور بالون را تحمل کنند و وقتی این اتفاق بیفتد، باید بالون را سریع از معده خارج شود. این احتمال وجود دارد که چند روزاول پس از قرار گرفتن بالون، در صورتی که عوارض جانبی از قبیل حالت تهوع و استفراغ  برطرف نشوند یا بیشتر از حد انتظار تشدید پیدا کنند، بالون از معده خارج شود.

روش بالون معده از مدت‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته است.  بالون معده نسل جدید قابل تنظیم است و اندازه آن وقتی در داخل معده قرار دارد افزایش یا کاهش پیدا کند. این کار از طریق یک عمل گاستروسکوپی ساده صورت می‌گیرد. این کار بسیار اهمیت دارد، زیرا فرآیند کاهش وزن اغلب پس از چند ماه متوقف می‌شود. در این وضعیت، می‌توان بالون را بیشتر باد کرد و بیمار می‌تواند در این شرایط وزن بیشتری را کاهش دهد.

بالن جدید قابل تنظیم معده، یک سیستم کاتتر نشکستنی با طراحی مخصوص است که  وقتی به  معده رسید  حلقه‌ای می‌شود. حتی اگر بالون تمامی مایع خود را از دست بدهد، این کاتتر مانع از این می‌شود که مایع از معده خارج شود و در طول یک عمل گاستروسکوپی مایع به صورت ایمن بازیابی می‌شود. بیمارانی که متوجه می‌شوند کاهش وزن آن‌ها متوقف شده است یا به دلایلی فکر می کنند با سوراخ شدن بالون معده روبرو هستند، می توانند از پزشک خود بخواهند  تا با گرفتن عکس با اشعه ایکس از صحت این مساله شما را مطلع سازند. این ویژگی قابل تنظیم بودن بالون به کاهش وزن کمک بیشتری می‌کند. همه این مسائل به این معنا است که بیمار می‌توان وزن بیشتری را کاهش دهد. با وجود این که میزان کاهش وزن در بالون‌های قدیمی در حدود 15 کیلوگرم است، در بالون‌های جدید بیماران می‌توانند در طول یک سال به طور میانگین 35 کیلوگرم وزن کاهش دهند.

عمل گذاشتن بالون

بالون از طریق دهان و بدون نیاز به جراحی وارد معده می‌شود. پزشک یک دوربین اندوسکوپیک (گاستروسکوپ) را داخل معده می‌کند. در صورتی که هیچ ناهنجاری مشاهده نشد، بالون از طریق دهان و سپس مری وارد معده می‌شود. وقتی بالون در معده قرار گرفت، از طریق یک لوله پر کننده کوچک متصل به بالون، بالون با محلول نمک استریل پر می‌شود. وقتی بالون پر شد، پزشک با به آرامی لوله را خارج می‌سازند و بالون را داخل معده نگه می‌دارند. این روش توسط یک متخصص گوارش به همراه یک متخصص بیهوشی و کادر پرستاری کار آزموده انجام می‌گیرد.

قرار دادن بالون معده در حدود بیست دقیقه طول می‌کشد و پس از آن کادر پرستاری در اتاق ریکاوری وضعیت شما را بررسی می‌کنند. با توجه به این که این روش یک روزه است، بیماران عموما دو ساعت پس از قرار گرفتن بالون می‌توانند به خانه برگردند.

پزشک برای این که مطمئن شود که نتایج بهینه‌ای بدست می‌آید، به صورت دقیق تعیین می‌کند که برای مورد شما کدام آزمون‌های پیش غربالگری نیاز است. آزمون پیش غربالگری شامل یک یا کلیه موارد زیر است:

  • اطلاعات بیمار
  • ارزیابی رژِیم غذایی
  • آزمایشات خون
  • تصویر برداری سینه با اشعه ایکس و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

پزشک از شما می خواهد که از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید. برای اغلب بیماران، بالون معده تحت بیهوشی وارد معده می شود. بالون معده به صورت آندوسکوپیک و از طریق دهان وارد معده می‌شود و سپس با محلول نمک استریل پر می‌شود. بالون معده را می‌توان در صورت نیاز در هر زمان به آسانی خالی و خارج کرد.

مراقبت‌ پس از عمل

در سه تا پنج روز اول پس از قرار دادن بالون معده، احساس ناراحتی و تهوع می‌کنید. این احساسات موقتی هستند و می‌توان اقداماتی برای کاهش این عوارض جانبی صورت داد. ممکن است پزشک داروهایی برای تسکین ناراحتی و برطرف کردن حالت تهوع برای شما تجویز کند. بسیار مهم است که قبل از این که حالت تهوع به شما دست بدهد، دارو را مصرف کنید. در سه روز اول پس از بالون گذاری معده، یک رژیم غذایی که صرفا شامل مایعات می‌شود را شروع کنید و به تدریج به سمت رژیم غذایی نیمه جامد بروید. در عرض یک هفته، می‌توانید خوردن غذاهای بافت دار معمولی را از سر بگیرید.

زمان بهبودی

عموما در صورتی که واکنش شدیدی به بالون نشان ندهید همان روز می‌توانید به خانه بر گردید. در چند هفته اول تنها می‌توانید مایعات مصرف کنید، به تدریج به سمت غذاهای نرم و درنهایت به سمت غذاهای جامد بروید. بسته به میزان سازگاری معده شما بلن معده ایی که در آن قرار دارد، در عرض یک یا دو روز می‌توانید به سر کار برگردید. گاهی اوقات بالون معده باعث تهوع می‌شود، اما این حالت عموما در عرض یک یا دو روز برطرف می‌شود.

خارج کردن بالون

gast4

پس ازشش الی دوازده ماه بالون معده با کمک مواد بیهوشی به روش آندوسکوپی خارج می‌شود. مرحله آماده سازی شامل رژیم غذایی مایع برای سه روز کامل قبل از خارج سازی و پرهیز از خوردن و آشامیدن از نیمه شب روزی که می‌خواهید عمل خارج کردن بالون معده را انجام دهید. پس از خارج سازی بالن معده، در عرض یک ساعت از بیمارستان مرخص می‌شوید.

میزان کاهش وزن

شایان ذکر است که بالون معده ابزاری است که به کاهش وزن کمک می‌کند و باید به همراه رژیم غذایی و ورزشی مورد استفاده قرار گیرد. میزان وزنی که می‌خواهید از دست بدهید به  حفظ رژیم غذایی و  تغییر طولانی مدت سبک زندگی بستگی دارد. میزان کاهش وزن با بالون معده در انواع قدیمی حدود 15 کیلوگرم و در انواع جدید آن تا 35 کیلوگرم نیز می رسد.

مزایا و فواید

از جمله مزایای استفاده از بالون معده می توان به موارد زیر اشاره کردک

  • بیمار احساس سیری می‌کند
  • بیمار به طور میانگین نسبت به رژیم های غذایی دیگر وزن بیشتری را از دست می‌دهد
  • بیمار نحوه کم کردن وزن خود را یاد می‌گیرد
  • بیمار از مزایای غیرجراحی و غیردارویی بودن این روش بهره‌مند می‌شود

خطرات و عوارض

هر روش جراحی یا مداخله پزشکی همیشه خطرات و عوارض جانبی مخصوص خود را  دارد. اگر چه بسیاری از این عوارض  و خطرات نادر  هستند و هر تلاشی برای کاهش یا جلوگیری از آن‌ها صورت می‌گیرد.

هزینه و قیمت

هزینه و قیمت قرار دادن بالون معده شامل دستمزد پزشک، متخصص بیهوشی و هزینه بیمارستان می‌شود.

هزینه بالون معده همچنین شامل هزینه تمامی آزمایشات در مرحله معاینه، عمل قرار دادن بالن معده به همراه هزینه‌های مربوطه (بیمارستان، جراح و متخصص بیهوشی) و همچنین جلسات معاینه پس از عمل با جراح ، متخصص تغذیه به مدت یک سال می‌شود. در موارد بسیار نادری که به آزمایشات بیشتری نیاز است یا بیمار باید برای مدت زمان بیشتری در بیمارستان باقی بماند، هزینه ها بیشتر می شود.

مراجعه به یک پزشک خوب، از نظر میزان تحصیلات، تخصص و مخصوصا تجربه در این زمینه،میزان عوارض بالون معده را کاهش می‌دهد و بیمار با سرعت بیشتری وزن خود را کاهش می‌دهد.

بالن معده یه روش بدون جراحی برای لاغری می باشد. قرار دادن و خارج کردن بالون معده از راه دهان صورت می گیرد و عموما نیاز نیست که بیمار در بیمارستان بستری شود. عوارض جانبی بالون معده زیاد نمی باشد و معمولا ظرف چند روز بعد از عمل بر طرف می شود.

تماس با ما