ونیرهای دندان، که به عنوان ونیرهای پرسلین و یا ونیرهای کامپوزیت شناخته می‌شوند، ورقه‌هایی‌ نازک از پرسلین شفاف و همرنگ دندان یا کامپوزیت‌های رزینی هستند که به صورت سفارشی ساخته شده‌اند تا روی دندان‌ها قرار بگیرند و رنگ، شکل و ظاهر آن را بهبود بخشند. استفاده از ونیرهای دندان می‌تواند به طور چشمگیری لبخند و ظاهر شما را بهبود بخشد.

مزایا


ونیرهای پرسلین نسبت به کامپوزیت‌های رزینی چندین مزیت دارند از جمله:

 •  ونیرهای پرسلین بسیار بادوام هستند گرچه ونیرهای پرسلین بسیار نازک هستند، معمولاً بین 0.5 تا 0.7 میلیمتر هستند و به طور ذاتی شکننده می‌باشند، اما زمانی که با ساختار یک دندان سالم باند می‌شوند بسیار قوی می‌گردند. اگر مراقبت خوبی از ونیرهای پرسلین با رعایت بهداشت دهان و دندان و اجتناب از استفاده از آنها برای خرد کردن یا جویدن اجسام سخت مانند یخ داشته باشید، این ونیرها می‌توانند برای سال‌ها، معمولاً 10 تا 15 سال دوام داشته باشند.
 •  ونیرهای پرسلین ظاهر بسیار زنده و طبیعی را ایجاد می‌کنند. شفاف بودن پرسلین این اجازه را می‌دهد تا ونیرها ویژگی‌های مدیریت نور در مینای دندان را تقلید کنند و به آن حس عمقی بودنی را می‌دهد که در هنگام استفاده از دیگر مواد باندینگ زیبایی مانند کامپوزیت رزینی وجود ندارد.
 •  ونیرهای پرسلین در برابر لک مقاوم هستند. برخلاف سایر مواد باندینگ زیبایی، پرسلین یک سرامیک صاف و غیر قابل نفوذ است و از این رو روی آن لک‌های دائم ناشی از سیگار کشیدن، نوشیدن مایعات تیره یا حاوی رنگ یا ادویه جات به وجود نخواهد آمد.
 •  ونیرهای پرسلین کاربردی هستند و آسیب کمی به ساختار دندان وارد می‌کنند. در صورت نیاز، طی مراحل انجام کار، تنها مقدار کمی از ساختار دندان برداشته خواهد شد.

مشکلات که می‌توان با استفاده از ونیرهای دندان رفع کرد


عمل قرار دادن ونیرهای دندان گاهی اوقات به عنوان ارتودنسی فوری نامیده می‌شود زیرا می‌توان از آن‌ها برای پوشش دادن انواع مشکلات دندان‌ها در ناحیه لبخند استفاده کرد. از جمله موارد کاربرد ونیرها عبارتند از:

 •  رفع فاصله بین دندان‌ها
 •  بهبود ظاهر دندان‌هایی که مناسب نیست یا رفع کجی دندان‌ها
 •  دندان‌های شکسته یا تراشیده شده
 •  دندان‌های دائمی که دارای لک هستند یا داخل آن‌ها دارای لک است.
 •  دندان‌های پر شده‌ای که ظاهر نامناسب دارند یا دارای لک هستند.

ونیر دندان می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد، اما استفاده از ونیرهای موجب مرتب کردن فک یا اصلاح اوربایت و آندربایت نمی‌شود. برای اصلاح این مشکلات پیچیده نیاز به انجام ارتودنسی است.

ونیر دندان برای چه کسانی مناسب است


ونیرهای دندان برای همه افراد یا هر دندانی مناسب نیستند. انتخاب مورد مناسب یک عامل بسیار مهم در موفقیت این روش است. چنان چه در طول انجام این روش مقداری از ساختار دندان برداشته شود، ونیر دندان یک روش قابل برگشت نیست. معاینه توسط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا استفاده از ونیرهای دندان برای ایجاد تغییرات مورد نظر مناسب است یا خیر. برخی از مواردی که موجب می‌گردد افراد متقاضیان مناسبی برای استفاده از ونیر دندان نباشند، عبارتند از:

 •  دندان‌های ناسالم، مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان و بیماری لثه قبل از تهیه و باندینگ ونیرهای دندان باید درمان شوند.
 •  دندان‌های ضعیف، اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان ازبین رفته است یا مقدار قابل توجهی از آن پر شده است، دندان‌ها به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا ونیر برای آن‌ها استفاده شود.
 •  دندان‌هایی که مقدار ناکافی مینای دندان دارند. ونیرهای دندان در هنگام باندینگ به مینای دندان متصل می‌شوند.
 •  افرادی که معمولاً دچار دندان قروچه یا فشار دادن دندان‌های خود روی یکدیگر هستند. دندان قروچه و فشار دادن دندان‌ها به راحتی می‌تواند ونیرهای دندان‌ها را از بین ببرد یا خرد کند. در بعضی موارد ممکن است استفاده از نایت گارد کمک کننده باشد.
 •  افرادی که بایت ثابتی ندارند.
 •  دندان‌هایی با موقعیت نامناسب یا نامرتبی دندان‌ها. در صورت تمایل به استفاده از ونیر، برای رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن است ابتدا نیاز به درمان ارتودنسی باشد.

چه کارهایی را برای استفاده از ونیرهای پرسلین باید انجام دهید؟


معمولاً دو جلسه دندانپزشکی مورد نیاز است. اولین جلسه ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد. در طول جلسه اول موارد زیر انجام می‌شود:

 •  دندان‌های شما مورد بررسی قرار می‌گیرد، خواسته‌ها و انتظارات شما مورد بحث قرار می‌گیرد و سایه‌های رنگ دلخواه و مناسب شما انتخاب می‌شوند. مهم این است که شما در این فرآیند طراحی لبخند نقش فعالی داشته باشید.
 •  با تراش مینای دندان و لبه‌ها از جلو جهت ایجاد فضای لازم برای ضخامتی که ونیرها ایجاد می‌کنند، می‌توانید از ایجاد حجم اضافه روی دندان‌ها جلوگیری نمایید. به طور معمول 0.5 تا 0.7 میلی متر از مینای دندان تراشیده می‌شود.
 •  یک قالب برای ایجاد مدلی دقیق از دندان‌های شما گرفته خواهد شد. این قالب برای ایجاد مدلی که ونیرهای دندان از روی آن ساخته می‌شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 •  بسته به میزان تخلیه ساختار دندان و نوع تغییراتی که صورت خواهد گرفت، ونیرهای موقت ممکن است روی دندان‌های شما قرار بگیرند یا این که از آن‌ها استفاده نشود.

جلسه دوم نیز ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد. در طول این جلسه:

 •  ونیزهای موقت، در صورت وجود، برداشته خواهند شد.
 •  فیت بودن ونیرهای پرسلین توسط پزشک و سپس توسط شما ارزیابی خواهد شد. هنگامی که ونیرهای خود را تأیید کردید، دندان‌های شما با محلول اسیدی ملایمی تمیز می‌شوند. چسب باندینگ همرنگ دندان به دندان‌ها و ونیر اعمال می‌شود و سپس ونیر با استفاده از یک اشعه درمانی به دندان‌های شما باند می‌شوند.
 •  هنگامی که ونیرها باند شدند، هرگونه سیمان اضافه از بین برده خواهد شد و پس از استفاده از نخ دندان، ونیرها صیقل داده می‌شوند.

مراقبت‌ها


در صورت مراقبت نکردن، ونیرهای دندان ممکن است ترک بردارند یا از بین بروند. برای بهبود دوام و طول عمر ونیرها شما نیاز به حفظ بهداشت دهان و سالم نگه داشتن دندان‌ها دارید و باید حداقل دو بار در هر سال آزمایشات لازم را انجام دهید و برای تمیز کردن ونیرها به دندانپزشک مراجعه نمایید. علاوه بر این، شما باید از گاز زدن اشیای سخت مانند آجیل و یخ اجتناب کنید.

جایگزین‌ها


نزدیک‌ترین جایگزین زیبایی برای ونیرهای پرسلین کامپوزیت‌های رزین است. کامپوزیت رزین مواد پرکننده هم رنگ دندان است که ممکن است از آن برای ساختن ونیرهای دندان استفاده شود. روکش‌های دندان نیز ممکن است برای اصلاح مشکلات مشابه استفاده شوند، اما روشی با میزان محافظه کاری کمتر محسوب می‌گردد.

معایب ونیرهای پرسلین در مقابل ونیرهای کامپوزیت رزین


معایب عمده ونیرهای پرسلین در مقابل کامپوزیت رزین عبارتند از:

 •  ونیرهای پرسلن در کلینیک ساخته نمی‌شوند. این نوع از ونیرها در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و بنابراین نیاز به حداقل دو جلسه دارند. ونیرهای کامپوزیت رزین در یک طی یک جلسه ساخته می‌شوند. مقدار مورد نیاز از ساختار دندان برداشته می‌شود تا امکان قرار دادن کامپوزیت رزین در شکل دلخواه بدون ایجاد حجم اضافه، فراهم گردد. چسب باندینگ به دندان‌ها و ونیر اعمال می‌شود و سپس کامپوزیت رزین اضافه شده و با استفاده از یک اشعه درمانی به دندان‌های شما باند می‌شود.
 •  ونیرهای پرسلین گران‌تر از ونیرهای کامپوزیت هستند. قرار دادن ونیرهای پرسلین نیاز به زمان بیشتر، تخصص و منابع برای ساخت و باندینگ دارد و به این ترتیب هزینه بیشتری در بر خواهد داشت.
 •  ونیرهای پرسلین قابل تعمیر نیستند. اگر ونیرهای پرسلین بشکنند، باید آن‌ها را جایگزین کرد.

 

” از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”