هموروئیدکتومی

 [sbu_post_image]

هموروئیدکتومی (به انگلیسی: Hemorrhoidectomy) به جراحی برداشتن هموروئید یا همان بواسیر گفته می‌شود. هموروئيد پديده‌اى طبيعى است، و درنتيجه، هدف درمان نه مسدودکردن شبکه‌هاى هموروئيدي، بلکه رفع نشانه‌هاى بيمار است. درمان هموروئیدکتومی براساس يافته‌هائى که بيمار با آنها مراجعه مى‌کند و برطبق تقسيم‌بندى زير انجام مى‌شود: هموروئيدهاى داخلى درجهٔ اول باعث خونريزى رکتال قرمز روشن و بدون درد در زمان اجابت مزاج مى‌شوند. در اين مرحلهٔ زودرس، پرولاپسى وجود ندارد. هموروئيدهاى درجهٔ دوم با زورزدن ملايم، از مجراى مقعد بيرون مى‌زنند، ولى خودبه‌خود جا مى‌افتند. هموروئيدهاى درجهٔ سوم با زورزدن بيرون مى‌آيند و بايد پس از اجابت مزاج آنها را با دست جا انداخت. بيرون‌ماندن هميشگى هموروئيد، به‌‌معناى هموروئيد درجهٔ چهارم است.

فهرست مطالب

انواع هموروئیدکتومی

1-هموروئیدکتومی بسته(Closed Hemorrhoidectomy):

هموروئیدکتومی بسته بیشترین استفاده را در درمان هموروئیدهای داخلی دارد. در این روش هموروئید با استفاده از یک وسیله نوک تیز مانند چاقوی کوچک جراحی، قیچی، الکتروکوتر، و یا حتی لیزری برش داده شده و سپس با استفاده از نخ قابل جذب ترمیم می‌شود. به طور معمول هر سه ستون هموروئیدی در یک مدت زمان درمان می‌شوند. مراقبت‌های بعد از عمل هموروئیدکتومی شامل حمام نشسته مکرر، داروهای ضد درد ملایم، و اجتناب از یبوست می‌باشد. هموروئیدکتومی بسته در ۹۵٪ موارد موفقیت آمیز می‌باشد.

2-هموروئیدکتومی باز (Open Hemorrhoidectomy):

در هموروئیدکتومی باز، بافت‌های هموروئیدی در همان شیوه‌ای که در روش بسته بود خارج می‌شوند با این تفاوت که برش جراحی در سمت چپ زده می‌شود و باز می‌شود. ممکن است این روش زمانی که محل، مکان هموروئید مناسب نباشد و یا احتمال بسته شدن زخم مشکل باشد و یا احتمال عفونت بعد از جراحی بالا باشد. معمولا ترکیبی از روش باز و بسته جهت درمان استفاده می‌شود.

3-هموروئیدکتومی استاپلر (جراحی پرولاپس و هموروئید – PPH):

هموروئیدکتومی استاپلر جدیدترین روش برای درمان هموروئید داخلی است. این روش به چندین نام مشهور است از جمله روش لونگو(Longo’s procedure)، این روش برای پرولاپس و هموروئید (Procedure for Prolapse and Hemorrhoids – PPH) مورد استفاده قرار می‌گیرد. هموروئیدکتومی استاپلر است که عمدتا در بیماران مبتلا به هموروئید درجه درجه III و IV و بیمارانی که باید درمان آنها با کمترین میزان شکست انجام شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات نشان داده‌اند هموروئیدکتومی با استاپلر درد بعد از عمل کمتر و بهبودی سریعتری در مقایسه با عمل جراحی معمولی دارد اما با سرعت  بیشتر.

4-بستن باند لاستیکی در درمان همروئید (Rubber band Ligation):

در این روش یک حلقه لاستیکی به دور پایه هموروئید انداخته می‌شود. حلقه از گردش خون جلوگیری می‌کند و هموروئید بعد از چند روز دفع می‌شود.

5-اسفنگتروتومی داخلی-جانبی(Lateral Internal Sphincterotomy):

اسفنگتروتومی داخلی-جانبی یا باز کردن عضله اسفنگتر داخلی کانال آنال نیز گاهی همراه با هموروئیداکتومی انجام می‌شود. این روش در بیمارانی با فشار وارده بالا به اسفنگتر در حالت استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای کاهش درد پس از عمل استفاده می‌شود و این است که در اغلب موارد استفاده می‌شود و خیلی شایع نمی‌باشد.

خطرات عمل هموروئیدکتومی

خطرات اولیه:

  • خونریزی از کانال آنال در محل عمل
  •     ایجاد لخته در محل برش جراحی (هماتوم)
  •     عدم توانایی دفع از روده یا مثانه
  •     عفونت محل
  •     به دام افتادن مدفوع در کانال آنال

مشکلات ثانویه:

  •     مدفوع باریک (به دلیل تنگی کانال)
  •     عود مجدد هموروئید
  •     ایجاد فیستول غیر طبیعی بین کانال آنال و رکتوم یا دیگر نواحی
  •     پرولاپس (بیرون زدگی) رکتوم

 

به طور کلی درمان های غیرجراحی ترجیح داده می شود. چرا که با درد و عوارض کمتری همراه است. گاهی اوقات ترکیبی از درمان ها (مانند یک روش تثبیت کننده و یک هموروئیدکتومی) می تواند موثرتر واقع شود، گرچه برای افراد بالای ۷۰ سال و کسانی که از سلامت کمی برخوردارند، روش های تثبیت کننده ترجیح داده می شوند. برداشتن هموروئید توسط لیزر نیز یکی از سالم ترین و موثرترین روش های درمانی شناخته شده، اما مانند هر روش دیگری، مزایا و معایبی دارد. از مزایای هموروئیدکتومی، سرعت عمل و ناراحتی کمتر است. دیگر این که پس از عمل هموروئیدکتومی، اثری از آن به جا نمی ماند. همچنین به دلیل دقت بالای عمل، بهبودی سریع تر صورت می گیرد و میزان خونریزی از زخم نیز معمولا اندک است و نیازی به بستری شدن بیماران در بیمارستان، حتی به مدت یک شب نیست. علاوه بر این، بافت های اطراف هموروئید، آسیب نمی بینند.

از معایب  عمل هموروئیدکتومی، پرهزینه بودن آن است و به دلیل جدید بودن روش، ممکن است یافتن متخصصان و جراحان آموزش دیده در این زمینه دشوار باشد. به علاوه جراحی با لیزر ممکن است با عوارض و عفونت هایی همراه باشد. از معایب دیگر عمل هموروئیدکتومی، این است که تنها هموروئیدهای خارجی را درمان می کند.

منبع:  ویکی پدیا , سایت خبری ایران ویج

مقالات مرتبط

تماس با ما