کولونوسکوپی روده برای تشخیص سرطان روده

[sbu_post_image]

کولونوسکوپی روده مطمئن ترین روش غربالگری و تشخیص برای افراد در معرض خطر سرطان روده بزرگ در هر سنی می باشد. اخذ تاریخچه خانوادگی، ترسیم شجره نامه و انجام تست های ژنتیک یکی از بهترین روش های شناسایی بیماری های ارثی سرطان کولون و رکتوم است. پزشک متخصص در حین کولونوسکوپی چنانچه بافت غیرطبیعی مشاهده کند نمونه ای از آنرا برمیدارد که به این عمل بیوپسی می گویند و می تواند با میکروسکوپ به بررسی دقیق نمونه گرفته شده بپردازد.

تشخیص پولیپ روده با کولونوسکوپی

پزشک متخصص گوارش در صورت مشاهده پولیپ روده بزرگ، آنها را برمیدارد و بعد از اتمام کولونوسکوپی آنها را از نظر بررسی سرطانی بودنشان به آزمایشگاه می فرستد و اگر در حین برداشتن پولیپ و یا بیوپسی خونریزی اتفاق بیفتد، با استفاده از یک پروب الکتریکی و یا داروهای مخصوص، از طریق کولونوسکوپ جلوی آنرا می گیرد. پولیپ روده در بزرگسالان شایع است اما اغلب بدون خطر است.با اینحال گاهی سرطان روده بزرگ از یک پولیپ شروع می شود. بنابراین برداشتن آنها در جلوگیری از سرطان روده بزرگ موثر است.

کولونوسکوپی برای افرادی لازم است که بالای 50 سال دارند، در خانواده شان سابقه بیماریهای التهابی روده یا سرطان روده دارند، دچار اسهال یا یبوست بیش از یک هفته شوند یا متوجه وجود خون در مدفوع می شوند و افرادی که سابقه پولیپ روده دارند. بنا به تشخیص پزشک متخصص گوارش، گاهی لازم است به صورت دوره ای کولونوسکوپی انجام شود.

منبع: موسسه تحقیقات سرطان ، تشخیص و درمان بیماری های گوارشی

مقالات مرتبط

تماس با ما