یبوست

اگر یبوست دارید و با این مشکل گوارشی دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که این فقط شما نیستید که این مشکل را دارید بلکه یبوست یکی از شایعترین مشکلات گوارشی است. در حدود 15 تا 20 درصد از مردم جهان به این عارضه دچار هستند و زنان بیش از مردان به آن مبتلا می شوند. یبوست می تواند به شکل های مختلف خودش را نشان دهد: ممکن است دیر به دیر شکمتان کار کند، نفخ کنید و احساس سنگینی داشته باشید. امکان دارد مدفوعتان سفت و خشک بوده به طوری که دفع آن سخت و حتی دردناک باشد یا ممکن است با هر دو مشکل درگیر باشید.

فرض کنیم که شما از یبوست عذاب می برید و در حال آمدن به مطب من هستید تا برای حل مشکلتان راه حلی پیدا کنید. یبوست زندگی شما را مختل کرده و شب و روز عذابتان می دهد. شکمتان درد می کند، نفخ دارید و احساس ناراحتی می کنید. ممکن است دو یا سه روز یا شاید هم یک هفته ای باشد که شکمتان کار نکرده و از این اوضاع خسته و کلافه اید. شما فقط می خواهید زندگی تان به روال عادی برگردد. اگر این وضعیت یک ماه یا بیشتر طول کشیده می توان گفت که به یبوست مزمن دچار هستید.

درمان یبوست

آگهی های مختلفی می بینید که همگی سعی می کنند داروهایی را به شما بفروشند که می توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید و ادعا می کنند کلید حل مشکل یبوست هستند و با مصرف آن ها از شر این مشکل خلاص می شوید. ممکن است بعضی از آنها را هم امتحان کرده باشید و شاید به طور موقت مؤثر بوده اند ولی تا به حال هیچ چیز نتوانسته مشکلتان را کاملاً و برای همیشه حل کند. وقتی وارد مطب می شوید، یک چیز را خوب می دانید و آن این است که احساس ناراحتی می کنید و به چیزی نیاز دارید که حالتان را بهتر کند. ممکن است ندانید آیا یبوست مزمن دارید یا نه و اصلاً یبوست مزمن یعنی چه؟ تغییر دادن رژیم غذایی به تنهایی فقط به حدود 30 درصد از بیماران کمک می کند. در مورد بقیه، لازم است که پس از تشخیص یبوست اقدامات پزشکی هم صورت گیرد که یکی از آنها تجویز داروهای حجم دهنده مدفوع است. همچنین ممکن است شما ندانید که یبوست می تواند علت های زیادی داشته باشد یا اینکه ندانید چطور و با چه رویکردی مشکلتان را حل کنید. مطالب این فصل به شما کمک می کند دلایل یبوست خود را بدانید، مطالبی در اختیارتان می گذارد که وقتی پیش پزشک می روید با او در میان بگذارید و راهکارهایی ارائه می کند که با استفاده از آنها بتوانید بر این مشکل ناراحت کننده غلبه کنید و آسوده شوید.

منبع: کتاب درمان بیماری های معده

مقالات مرتبط

درمان سرطان کبد کودکان

[sbu_post_image] برای سرطان کبد کودکان عمدتاً اتیولوژی‌ها و علل مشخصی به‌طور خاص وجود ندارد اما آن مؤلفه‌هایی که در ایجاد سرطان کبد کودکان مهم است

مطالعه »

شیردهی در هپاتیت

[sbu_post_image] اگر در یک خانواده ای، پدر و مادر (یا هر دو) از نظر هپاتیت ب (HBsAg) مثبت باشند، خطر انتقال به فرزندان بیشتر می

مطالعه »
تماس با ما