بهبودی قطعی سیروز کبدی

خانه » کبد » بهبودی قطعی سیروز کبدی

[sbu_post_image]

بیماری سیروز یا همان تنبلی کبد درمان قطعی ندارد. باید به علت بیماری توجه داشت، اگر علت سیروز کبدی، بیماری خودایمنی و یا ویلسون باشد، امکان بهبودی قطعی و بهبودی کامل کبد وجود دارد ولی جهت تحقق این شرط تشخیص سریع و درمان به موقع ضروری است. در مورد هپاتیت بی و سی نیز درمان باید در جهت مهر بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن صورت گیرد. باید توجه داشت که مجموعه ی درمان دارویی سیروز کبدی، رعایت دستورات تغذیه ای و بهداشتی و مهار عوارض بیماری می تواند زندگی بیمار مبتلا به این بیماری را بهبود بخشد.

سیروز کبدی و پیوند کبد

احتمال پس زدن پیوند کبد در درمان سیروز کبدی همیشه وجود دارد ولی در چند هفته اول انجام پیوند، این خطر بیشتر است که با مصرف داروهای مهار کننده ایمنی می توان مانع پس زدن پیوند شد. متأسفانه هزینه داروهای درمان بسیار بالا بوده و این داروها باید برای سال ها و شاید تمام عمر مورد استفاده قرار گیرند. انجام پیوند کبد در اکثر موارد سیروز امکان پذیر است.

چنانچه علت بیماری سیروز کبدی، ویروس هپاتیت بی است، برای بهبودی قطعی این بیماری باید دقت کرد که فعالیت ویروس قبل از پیوند کبد مهار شده باشد یعنی پی سی آر منفی باشد. اگر این طور نبود کبد جدید در معرض خطر آلودگی مجدد با ویروس هپاتیت بی است. آنچه که اهمیت دارد تعیین زمان مناسب انجام جراحی پیوند کبد در بیماران سیروز کبدی است. باید دانست که پیوند کبد آخرین قدم درمانی است و شرایط آن باید تحقق یابد یعنی زمان انعقاد (زمان پروترومبین) باید حداقل 5 ثانیه طولانی از مقادیر طبیعی باشد و بیمار سیروز کبدی از نظر درجه بندی سیروز در مراحل اولیه نباشد، باید توجه داشت که ناقلین هپاتیت و یا بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن که تحت درمان با اینترفرون و یا لامیوودین باشند نیازی به پیوند کبد در حال حاضر ندارند و پی گیری آنان از نظر درجه بندی سیروز کبدی توصیه می شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان سیروز کبدی ” و ” علایم سیروز کبدی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خونریزی گوارشی ناشی از سیروز کبدی مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب سیروز کبدی

تماس با ما