تست تنفسی اوره UBT برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری یا میکروب معده

خانه » مقالات » تست تنفسی اوره UBT برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری یا میکروب معده

تست تنفسی اوره یک آزمایش غیر تهاجمی، سریع و بسیار دقیق (با دقت و حساسیت 95 درصد) برای تشخیص حضور عفونت هلیکوباکتر پایلوری فعال است. تست تنفسی اوره بهترین روش برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پایلوری جهت تشخیص افتراقی بیماری زخم معده و گاستریت مزمن فعال است. همچنین این تست جهت نظارت بر نتایج درمانی و تأیید درمان نیز به کار می‌رود.

عفونت با هلیکوباکتر پایلوری در سراسر جهان رایج است. این باکتری بر بزرگسالان و کودکان تأثیر می‌گذارد. غذا و آب آلوده، بهداشت ضعیف، تماس با فردی که قبلاً با هلیکوباکتر پایلوری آلوده شده است و قرار گرفتن در معرض فاضلاب آلوده، در ایجاد عفونت هلیکوباکتر پایلوری نقش دارد. عفونت هلیکوباکتر پایلوری ممکن است منجر به بروز گاستریت، دیسپپسی و زخم معده شود و همچنین با سرطان معده مرتبط است. کم خونی کمبود آهن در کودکان نیز با عفونت هلیکوباکتر پایلوری ارتباط دارد.

برای تشخیص و طرح درمان این بیماری نیاز به تست تنفسی UBT است. این تست با دقت بالایی وجود این میکروب در معده را بررسی می‌کند.

عفونت هلیکوباکتر پایلوری چیست؟


هلیکوباکتر پایلوری یک نوع معمولی از باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می‌کند و تمایل به ایجاد عفونت به دیواره معده را دارد. عفونت‌های هلیکوباکتر پایلوری معمولاً بی ضرر هستند اما مسئول ایجاد اکثر زخم‌ها در معده و روده کوچک هستند.  H مخفف هلیکو باکتر است. هلیکو به معنای مارپیچی است که نشان می‌دهد که باکتری‌ها شکل مارپیچ دارند.

هلیکوباکتر پایلوری اغلب در دوران کودکی معده را آلوده می‌کند. در حالی که عفونت با این سویه باکتری به طور معمول نشانه‌ای را ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است در بعضی از افراد، به برخی بیماری‌ها مانند زخم‌های پپتیک و یک بیماری التهابی در داخل معده به نام گاستریت منجر شود.

هلیکوباکتر پایلوری برای زندگی در محیط خشن و اسیدی معده سازگار است. این باکتری‌ها می‌توانند محیط اطرافشان را تغییر دهند و میزان اسید را کاهش دهند تا بتوانند زنده بمانند. شکل مارپیچ هلیکوباکتر پایلوری به آنها اجازه می‌دهد تا به دیواره معده، جایی که توسط موکوس محافظت می‌شوند و سلول‌های ایمنی بدن شما قادر به رسیدن به آنها نیستند، نفوذ کنند. باکتری‌ها می‌توانند با پاسخ ایمنی بدن تداخل یابند و در نتیجه از خود محافظت نمایند. این امر می‌تواند به بروز مشکلات معده منجر شود.

علت ایجاد عفونت هلیکوباکتر پایلوری  چیست؟


هنوز دقیقاً معلوم نیست چگونه عفونت‌ هلیکوباکتر پایلوری گسترش می‌یابد. باکتری‌ها هزاران سال با انسان زندگی کرده‌اند. تصور می‌شود که این عفونت‌ها از طریق دهان به فرد دیگر گسترش یابد. همچنین ممکن است این عفونت از طریق مدفوع به دهان منتقل شود. این نوع انتقال زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که فرد بعد از رفتنبه توالت دست خود را به طور کامل شستشو ندهد. هلیکوباکتر پایلوری همچنین می‌تواند از طریق تماس با آب یا غذای آلوده گسترش یابد.

اعتقاد بر این است که هلیکوباکتر پایلوری زمانی باعث ایجاد مشکلات معده می‌شود که به داخل دیواره مخاطی معده نفوذ می‌کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می‌کنند که اسید معده را خنثی می‌کنند. این روند باعث می‌شود که سلول‌های معده به اسیدهای سخت آسیب پذیرتر شوند. اسید معده و هلیکوباکتر پایلوری موجب تحریک دیواره معده می‌شوند و ممکن است باعث ایجاد زخم در معده یا دوازدهه شما که اولین قسمت از روده کوچک است، گردند.

علائم عفونت با هلیکوباکتر پایلوری چیست؟


نشانه اولیه بیماری زخم معده ناراحتی معده است. درد معده اغلب به صورت سوزش سر معده است که به پشت کشیده می‌شود. درد چند ساعت بعد از خوردن غذا وقتی که معده خالی است ایجاد می‌گردد و اغلب در شب بدتر است. درد معده از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد و ممکن است از طریق خوردن غذا، آنتاسیدها یا استفراغ کاهش یابد. سایر علائم عبارتند از:

 •  حالت تهوع
 •  استفراغ
 •  گاز (آروغ زدن)
 •  نفخ شکم
 • کاهش اشتها

تست عفونت به هلیکوباکتر پایلوری چیست؟


شما می‌توانید تست‌های زیر را برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پایلوری انجام دهید:

 • تنفس – آزمایشات تنفسی اوره عفونت‌های فعال را اندازه گیری می‌کند.
 • مدفوع – نمونه مدفوع برای عفونت‌های فعال آزمایش می‌شود.
 • خون – آزمایش خون آنتی بادی‌ها را در خون پیدا می‌کند، اما نمی‌تواند تعیین کند که آیا عفونت فعال است یا از عفونت قبلی به وجود آمده است.
 • آندوسكوپي – اين روش جراحي مستلزم اسکوپ است كه به طور مستقيم در دیواره معده قرار می‌گیرد.
 • دلایلی که افراد برای عفونت هلیکوباکتر پایلوری مورد آزمایش قرار می‌گیرند، چیست؟
 • برخی از دلایل انجام آزمایش هلیکوباکتر پیلوری عبارتند از:
 • زخم معده فعال یا سابقه زخم معده
 • دیسپپسی بدون دلیل و سایر نشانه‌های معده (مانند سوزش سر معده، نفخ، آروغ زدن)
 • سرطان معده یا سابقه سرطان معده
 • تأیید اینکه عفونت با موفقیت درمان شده است

تست تنفسی اوره هلیکوباکتر پایلوری


دراین آزمایش برای تشخیص باکتری هلیکوباکتر پایلوری از یک واکنش شیمیایی استفاده می‌شود. تست حاوی یک ماده شیمیایی به نام اوره است که به یک اتم کربن متصل است. باکتری اوره را تجزیه می‌کند و بنابراین کربن را آزاد می‌کند که در بازدم وجود دارد. سپس تنفس برای بررسی کربن مورد آزمایش قرار می‌گیرد. دو نوع  تست تنفس هلیکوباکتر پایلوری وجود دارد: یکی از اتم کربن 14C  و دیگری از یک اتم کربن 13C  استفاده می‌کند.

تست تنفس اوره C14

تست تنفس اورهC14  شامل بلع یک قرص حاوی دوز کوچکی از اشعه است. میزان اشعه‌ای که برای آزمایش انتخاب می‌شود، کمتر از میزان اشعه‌ای است که در یک روز در خارج از منزل دریافت می‌کنید (یا حدود یک چهارم آنچه که با انجام اشعه ایکس قفسه سینه دریافت می‌کنید). این آزمایش در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌شود. از آنجا که در این تست از اشعه استفاده می‌شود، کودکان نباید این آزمون را انجام دهند.

تست تنفس اوره C13

تست تنفس اورهC13  رادیواکتیو نبوده و به هیچ وجه مضر نیست. این تست می‌تواند در کودکان و زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد، اما گران‌تر است و در همه جا در دسترس نیست.

چه اتفاقی در طول تست رخ می‌دهد؟

حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا تست به طور کامل انجام گردد.

 • اولین گام این است که در یک بالون یا ظرف دیگری تنفس کنید.
 • سپس، به شما یک نوشیدنی یا یک کپسول که حاوی اوره متصل به یک اتم کربن است، داده می‌شود. همچنین ممکن است یک نوشیدنی حاوی اسید سیتریک (مانند آب پرتقال) به شما داده شود.
 • تکنسین نمونه‌های بیشتری از تنفس شما را در زمان‌های مختلف می‌گیرد. نمونه‌ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شوند.

چگونه باید برای انجام این تست آماده شوید؟

 • 6 ساعت قبل از انجام تست از خوردن یا نوشیدن اجتناب کنید.
 • بعضی از داروها می‌توانند با نتایج آزمایش تداخل ایجاد کنند و قبل از آزمایش باید از مصرف آنها اجتناب شود. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها، داروهای زخم و داروهای ضد التهابی قلب (از جمله محصولات بدون نسخه) هستند.
 • اگر از آنتی بیوتیک ها (اکثر آنها) یا داروهایی که اسید معده را کاهش می‌دهند، استفاده می‌کنید، ممکن است نتایج آزمایش نادرست باشد. به طور معمول، پزشک از شما می‌خواهد تا از مصرف این داروها در هر جا به مدت 1 تا 4 هفته قبل از آزمایش، بسته به نوع دارو پرهیز کنید.
 • در خصوص تمام داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده و داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در مورد هرگونه آلرژی و شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید با آنها صحبت کنید.
 • از پزشک یا داروساز خود بپرسید که قبل از انجام آزمایش باید مصرف کدام یک از داروهایتان را متوقف کنید.

پس از انجام تست چه انتظاراتی باید داشته باشید؟

پس از انجام تست تنفس اوره، می‌توانید به فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

آیا خطرات و اقدامات احتیاطی وجود دارد؟

تست تنفس اوره بدون خطر و عوارض جانبی یا عوارض بسیار کم است.

سؤالات متداول


اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می‌برید، آیا می‌توانید UBT را برای هلیکوباکتر پایلوری انجام دهید؟

ایمنی استفاده از کیت UBT در دوران بارداری و شیردهی تعیین نشده است. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا BreathTek برای هلیکوباکتر پایلوری برای شما مناسب است یا خیر.

پس از درمان، چرا باید یک آزمایش دیگر برای تأیید اینکه درمان شده‌اید را انجام دهید؟

گاهی اوقات درمان عفونت هلیکوباکتر پایلوری دشوار است. مقاومت آنتی بیوتیکی می‌تواند روی موفقیت درمان عفونت تأثیر بگذارد. انجام تست مجدد برای تأیید درمان، به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که عفونت از بین رفته است و خطر ابتلا به زخم یا علائم عود را کاهش می‌دهد.

چه مدت باید صبر کنید تا تست ریشه کنی را انجام دهید؟

یک تست ریشه کنی ممکن است زودتر از 4 هفته پس از اتمام درمان تجویز شده توسط پزشک انجام نشود.

اگر ناشتا نباشید، آیا هنوز می‌توانید تست را انجام دهید؟

شما نباید تست را انجام دهید مگر اینکه 1 ساعت قبل از آزمایش مطابق دستورالعمل تجویز شده از مصرف مواد خوراکی پرهیز کنید.

اگر اخیراً از مهار کننده‌های پمپ پروتون (PPI) استفاده کرده‌اید، آیا می‌توانید UBT را برای هلیکوباکتر پایلوری انجام دهید ؟

فردی که می خواهد تست UBT را انجام دهد، حداقل دو هفته قبل از آزمایش نباید از PPI ها، آنتی بیوتیک ها یا مواد بیسموت استفاده کند. مصرف مهار کننده‌های پمپ پروتون مانند اسیفکس (رابپرازول(، نکسیوم (اسموپرازول)، پرواسید (لانزوپرازول)، پریلوسک (اومپرازول)، پریلوسک او تی سی (اومپرازول)، پروتونیکس (پنتورپازول)،زگرید (اومپرازول/سدیم بی کربنات)، و دکسیلانت (دکسلانسوپرازول) 2 هفته قبل از این آزمون می‌توانند یک نتیجه منفی کاذب ایجاد کنند. این بدان معنی است که اگرچه آلوده شده‌اید، اما آزمایش نشان نمی‌دهد که عفونت مثبت است. شما باید 2 هفته پس از قطع استفاده از تمام PPI ها ، تست را تکرار کنید. اگر حداقل دو هفته قبل از آزمایش، استفاده از مهار کننده‌های پمپ پروتون را متوقف کرده‌اید، یک نتیجه مثبت می‌تواند واقعاً مثبت تلقی گردد.

خطاهای رایج تست تنفس اوره چیست؟

 • به درستی کیسه جمع آوری تنفس را نبسته‌اید. در سفید باید در محل اصلی خود قرار بگیرد.
 • قبل از جمع آوری نمونه اولیه تنفس، ابتدا محلول پراناکتین-سیتریک را استفاده کرده‌اید.
 • مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و یا سیگار را در 15 دقیقه زمان فاصله بین جمع آوری نمونه‌های تنفس استفاده کرده‌اید.
تماس با ما