درمان خانگی هموروئید:بهترین داروهای گیاهی برای معالجه بواسیر خونی

خانه » یبوست » درمان خانگی هموروئید:بهترین داروهای گیاهی برای معالجه بواسیر خونی

هموروئید

هموروئیدها شایع‌ترین مورد پزشکی است که بزرگسالان با آن مواجه می‌شوند. در حدود 75 درصد از بزرگسالان در مرحله‌ای از زندگی‌شان با هموروئیدها مواجه می‌شوند. هموروئیدها رگ‌های متورمی در مقعد یا خروجی روده بزرگ هستند. شما برای راه‌های سریع بهبود خارش و درد یا درمان مداوم بمنظور جلوگیری از بدتر شدن ناخوشی، نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. بهترین درمان‌ها برای هموروئیدها اغلب اقداماتی هستند که شما می‌توانید در منزل انجام دهید. بسیاری از این اقدامات به شما کمک خواهد کرد تا از بروز یبوست جلوگیری کرده و دفع مدفوع راحت‌تر انجام شود. همچنین این اقدامات می‌توانند تشکیل هموروئیدها را متوقف کنند.

اگر شما بعد از درمان‌های خانگی بهبودی در وضعیت سلامتی خود مشاهده نکردید، به یک پزشک مراجعه کنید. دارودرمانی می‌تواند برای رفع هموروئیدها بسیار مفید باشد و در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی باشد.دکتر رضا دوست، فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی با مراقبت ها و ایجاد تغییراتی در عادات و رژیم غذایی بیماران بواسیر یا همروئید را در آنان را درمان میکند. ایشان بعد از با بررسی دقیق وضعیت بیماران همروئید، بهترین درمان را برای آن ها تعیین می نمایند. جهت مشاوره و تعیین وقت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

هموروئید چیست؟


هموروئیدها رگ‌های متورم و دچار سوزشی در اطراف مقعد یا خروجی روده بزرگ که قسمت آخر از روده بزرگ است و به مقعد منتهی می‌شود، هستند. هموروئیدها در اثر بروز کشش در حین حرکت روده بزرگ و نشستن به مدت طولانی  ایجاد می‌شوند و همچنین ممکن است نشانه ثانویه از یک اختلال دیگر مانند یبوست مزمن، چاقی و زندگی تحت استرس بالا باشند. هموروئیدهای داخلی در داخل روده بزرگ یا داخل مقعد اتفاق می‌افتند. لین هموروئیدها شایع‌ترین دلیل خونریزی از مقعد است.خون ممکن است تنها دلیلی باشد مبنی بر اینکه یک فرد دچار هموروئید داخلی است. این به این دلیل است که عصب‌ها و گیرنده‌های کمی در مقعد وجود دارد. هموروئید خارجی زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد. انتهای بسیاری از عصب‌ها در اینجا قرار دارد و هموروئیدهای خارجی علائم واضح‌تری نسبت به هموروئیدهای داخلی دارند.  هموروئیدهای خارجی علائم به مراتب رایجی از قبیل موارد زیر می‌شوند:

  • سوزش و درد اطراف مقعد
  • احساس خارش و سوزش شدید در اطراق مقعد
  • مشکل در نشستن
  • وجود توده یا ناحیه متورم دردناک یا سوزشی نزدیک مقعد
  • حرکت دردناک روده
  • وجود خون در دستمال توآلت بعد از خشک کردن
  • وجود نشت در مقعد هنگامی که روده حرکتی ندارد

درمان‌های خانگی بواسیر و هموروئید


اگر سوالی در مورد روش های درمان خانگی بواسیر دارید در این قسمت کلیک کنید.

روش‌های درمانی زیادی برای هموروئید بصورت خانگی و یا با استفاده از داروهای بدون نسخه وجود دارد. بسیاری از روش‌های درمانی بسادگی شامل آزاد کردن علائم هموروئید هستند تا زمانی که این علائم خودشان را نشان دهند.

حمام‌های گرم

هموروئید

نشستن در یک وان آب گرم که تا اندازه‌ای که پاها را بپوشاند ممکن است به بهبود تورم و کاهش خارش ایجاد شده ناشی از هموروئید کمک کند. برخی افراد همچنین بمنظور کاهش بیشتر علائم، برخی مواد دیگر را به آب اضافه می‌کنند. این عناصر می‌توانند شامل یک لیوان نمک فرنگی اصل یا سرکه آب سیب باشد. برخی افراد دیگر از سرکه آب سیب بصورت مستقیم بر روی هموروئید استفاده می‌کنند، که این کار می‌تواند باعث حتی بیشتر شدن سوزش و خارش در پوست متورم شود.

هماملییس انجیلی

هموروئید

افراد باید مراقب چیزهایی که نزدیک و یا روی هموروئید قرار می‌دهند باشند، چرا که هموروئیدها می‌توانند به راحتی متورم‌تر شده و سوزدارتر شوند. افرادی زیادی از هماملییس انجیلی بصورت مستقیم برای هموروئید خارجی استفاده می‌کنند تا آن را تسکین دهند. هماملییس انجیلی طبیعی یک داروی بند آورنده خون و ماده‌ای است که باعث انقباض بافت می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده در ژورنال التهاب، این دارو همچنین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. شهرت هماملییس انجیلی بخاطر کاهش کبودی است. افزودن مقدار کمی از هماملییس انجیلی خالص رر روی گلوله‌ای کتانی و مالیدن آن به محل هموروئید ممکن است باعث تسکین بسیاری از علائم هموروئید شود. اگر این کار باعث بدتر شدن علائم شد، افراد ممکن است کمتر از روش اعمال مستقیم استفاده کنند. مهم است که هماملییس انجیلی با الکل رقیق نشود، چرا که این کار می‌تواند باعث خشک شدن و سوزش هموروئید شود.

روغن نارگیل

هموروئید

روغن نارگیل که بصورت آنلاین در دسترس است یک مرطوب کننده طبیعی است که ممکن است به بهبود علائم هموروئید کمک کند. استفاده از روغن نارگیل در محل مقعد ممکن است سوزش و تورم را کاهش دهد و همچنین ممکن است باعث کاهش تمایل فرد به خاراندن شود.

آلو ورا

هموروئید

آلو ورا در فرهنگ‌های مختلفی با هدف درمان محدوده وسیعی از موارد پزشکی استفاده شده است. طبق تحقیقات انجام شده در تحقیقات بین‌المللی Bio Med، این گیاه دارای یک اثر ضد تورمی روی بدن است و ممکن است به بهبود زخم کمک کند. آلو ورا در صورت استفاده در محل مقعد ممکن است باعث تسکین سوزش، خارش و تورم ایجاد شده توسط هموروئیدها شود. خلوص این ماده بسیار اهمیت دارد، در حالی که افزودنی‌ها و نگهدانده‌ها می‌توانند علائم را بدتر کنند.

بسته‌های یخ

استفاده از یخ یا بسته‌های یخ در هموروئید ممکن است به تسکین درد و التهاب کمک کند. استفاده از یک بسته یخ در حال نشسته و یا در حالی که هموروئید به شدت فعال است می‌تواند به خنثی کردن درد کمک کرده و بصورت موقت تورم را کاهش دهد. افراد باید از پیچیدن یخ داخل یک حوله کوچک مطمئن باشند تا از آسیب زدن به پوست اجتناب شود. بسته یخ را به مدت 15 دقیقه در محل قرار دهید و این فرآیند را در هر ساعت تکرار کنید.

داروهای بدون نسخه

هموروئید

در مواردی که داروهای تکی کافی نباشد یا درد خیلی زیاد است، داروهای بدون نسخه و کرم‌ها ممکن است تسکین‌دهنده باشند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند استامینیوفن یا ایبوپروفن ممکن است مفید باشند. استفاده از کرم‌ها برای پوست که شامل عناصری مانند هیدروکورتیزون باشند هم می‌توانند باعث تسکین شوند.

تغییرات در سبک زندگی


انتخاب یک شیوه زندگی معین می‌تواند هم خطر گسترش هموروئید را کاهش دهد و هم اینکه مدت زمان وجود آنها را کاهش دهد. این انتخاب‌ها عبارتند از:

نوشیدن آب فراوان

هموروئید

طبق تحقیقات انجام شده در ژورنال Permanente ، بیشتر مسائل مقعدی مانند هموروئیدها بدلیل فقدان مایعات در رژیم غذایی ایجاد می‌شوند. نوشیدن آب فراوان در طول روز باعث روان شدن مدفوع شدن و بهبود دفع آن از طریق روده بزرگ می‌شود. نتیجه آن ایجاد مدفوع روان‌تر بوده که برای عبور از روده بزرگ انرژی کمتری گرفته و باعث سوزش کمتر هموروئیدها می‌شود.

رژیم غذایی غنی از فیبر

هموروئید

رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر برای سلامتی دستگاه گوارش بسیار مهم است، بویژه هنگامی که نیاز به حرکت روده بزرگ باشد. فیبرها می‌توانند آب را جذب کرده، که هم باعث نرم شدن و هم حجیم شدن مدفوع می‌شود. این کار باعث راحت‌تر شدن عبور مدفوع می‌شود.

چه چیزی بپوشیم

هموروئید

افراد می‌توانند با پوشیده لباس‌های زیر و شلوار گشاد، قابل تنفس و از جنس کتان به بهبود هموروئیدها کمک کنند. این کار می‌تواند از خارش  نواحی اطراف هموروئیدها بوسیله عرق کردن اضافه جلوگیری  کرده و به کاهش علائم کمک کند.

عادت‌های توآلت کردن خود را اصلاح کنید

هموروئید

برخی چیزها وجود دارد که رعایت کردن آنها در حین توآلت ممکن است از بروز هموروئید جلوگیری کرده و یا آن را کنترل کند. مهم است که به زور روده خود را وادار به حرکت نکنید. کشش و فشار ممکن است هموروئید را بدتر کند. اگر حرکت روده پس از دو دقیقه اتفاق نیفتد، بهترین کار این است که بلند شده و مجدد تلاش کرد. داشتن یک برنامه روزانه مشابه همچنین به برخی افراد کمک می‌کند، مانند نشستن روی توآلت برای چند دقیقه بعد از هر وعده غذایی. همچنین مهم است که در این موارد به بدن گوش داد. لحظاتی که بدن به حرکت روده نیاز دارد بهترین زمان برای انجام این کار است. انتظار برای استفاده از توآلت منزل می‌تواند در واقع باعث نگه داشته شدن مدفوع شده و منجر به استرس و کشش بیشتر شود. این کار فقط هموروئید را بدتر می‌کند. نرمی مدفوع رابطه مستقیمی با هموروئید دارد. اگر دستمال توآلت خیلی زبر و خارش دهنده است، استفاده از دستمال مربوط ممکن است مفید باشد. پوشک بدون الکل بچه بدون هرگونه افزودنی ممکن است باعث تسکین و خشک شدن شود. پاک کننده‌های مرطوب مخصوص مقعد، یا پاک کننده‌های مخصوص هموروئید می‌تواند از یک داروخانه خریداری شده و به پاک شدن ملایم مقعد بعد از هر بار دفع مدفوع کمک کند. همچنین در حالت اسکات قرار گرفتن در حین حرکت روده می‌تواند مفید باشد. روده بزرگ در حالت اسکات خودش را به آسانی و با کمترین نیرو تمیز می‌کند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که به یک قفسه کتاب یا چهارپایه نزدیک توآلت تکیه دهید تا در زمان توآلت پایتان استراحت کنند.

کارهایی که باید از انجام آنها اجتناب شود


برخی موارد مهم هم وجود دارد که باید در حین درمان هموروئید در خانه از انجام آنها اجتناب شود. از استفاده از دستمال مرطوب تمیزکننده نوزاد یا دستمال توآلت‌های معطر که در بسیاری از منازل موجود است باید اجتناب کرد. هموروئیدها بسیار حساس هستند و عطرها و دیگر مواد شیمیایی ممکن است علائم را بدتر کنند.همچنین مهم است که مقعد را در صورت وجود هموروئید با صابون نشوییم. این کارباعث خشک شدن و حتی سوزش بیشتر هموروئید می‌شود. همچنین از مصرف آسپیرین باید اجتناب کرد چرا که باعث رقیق شدن خون و بدتر شدن خونریزی می‌شود.

چه زمانی باید با پزشک ملاقات کرد


در حالی که در بیشتر موارد همورئید خودش بهبود می‌یابد، مهم است که در صورت عدم بهبود علائم با روش‌های خانگی، به پزشک مراجعه کرد. اگر خونریزی مقعد وجود داشته باشد، پزشک باید اطمینان حاصل کند که آیا این خونریزی در اثر یک مشکل حادتر است یا خیر. اگر خونریزی مقعد همزمان با سرگیجه، سبکی سر یا ضعف اتفاق بیفتد، افراد باید سریعاً درخواست کمک پزشکی کنند. این علائم ممکن است نشانه‌ای از یک اختلال جدی‌تر باشد.

 

تماس با ما