سکسکه در نوزادان

خانه » معده » سکسکه در نوزادان

[sbu_post_image]

شاید تا به حال نوزادی را دیده باشید که پشت سر هم سکسکه می کند. سکسکه یک امر شایع در نوزادان می باشد.محققان دریافته اند یکی از مواقعی که نوزاد سکسکه می کند، هنگام شیر خوردن و یا پس از سیر شدن می باشد. این نوع سکسکه کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
در عین حال اگر می خواهید سکسکه نوزاد خود را کاهش دهید، راه های زیر را امتحان کنید:

– اگر نوزاد پس از شیر خوردن سکسکه کرد، مادر مجددا به او شیر دهد.

– وضعیت نوزاد را تغییر دهید و او را از این پهلو به آن پهلو کنید تا سکسکه او کاهش پیدا کند و آرامش بیشتری پیدا کند .

تذکر: اگر نوزادی دارید که مدت طولانی سکسکه می کند و این امر او را ناراحت می نماید، باید او را نزد پزشک اطفال ببرید.

ممکن است بیماری رفلاکس معده مری (GERD)  در او تشخیص داده شود. این بیماری علامت های شایع زیر را دارد :

– سکسکه های طولانی

– سرفه

در این بیماری اسید معده وارد مری می شود و ایجاد ناراحتی می کند.

اگر این بیماری در نوزاد تشخیص داده شود، باید اصول شیردهی مطابق با دستورات پزشک انجام شود و یک سری دارو برای اصلاح این وضعیت تجویز شود.

تذکر: برخی تصورات غلط  در خصوص توقف سکسکه نوزادان وجود دارد؛ مثلا ترساندن نوزاد، فشار دادن پیشانی او، فشار دادن چشم نوزاد و … .

اما امروزه هیچ یک از این روش ها توصیه نمی شود، زیرا هیچ پشتوانه علمی ندارد. آنچه مهم است این است که سکسکه امری شایع و اجتناب ناپذیر در نوزاد می باشد و بسیاری از سکسکه های نوزادان کاملا طبیعی است.سعی کنید در طول سکسکه نوزاد به او شیر ندهید، زیرا هوای بیشتری وارد معده او می شود و بیشتر نفخ می کند

راه هایی برای کاهش سکسکه در نوزادان

– ببینید آیا نوزاد بعد از شیر خوردن، آروغ زده است یا نه ؟ ورود بیش از حد هوا هنگام شیر خوردن و یا مکیدن پستانک می توانند سبب ایجاد سکسکه در نوزاد شود.

– موقعیت سر نوزاد را تغییر دهید. گاهی اوقات با تغییر وضعیت سر نوزاد، سکسکه او قطع می شود.

– اگر سکسکه نوزاد طولانی شده و او را بی تاب کرده است، می توانید کمی آب گرم به او بدهید.

– سعی کنید در طول سکسکه نوزاد به او شیر ندهید، زیرا هوای بیشتری وارد معده او می شود و بیشتر نفخ می کند.

– اگر نوزادی دارید که خیلی سکسکه می کند، حجم وعده های شیردهی را کاهش و تعداد آنها را افزایش دهید. حجم زیاد شیر در هر وعده شیردهی می تواند سبب ایجاد سکسکه در نوزاد شود.

– اگر از شیشه شیر برای شیردهی به نوزاد استفاده می کنید، حتما سایز سر شیشه را متناسب با دهان نوزاد انتخاب کنید. اگر اندازه سرشیشه با دهان نوزاد متناسب نباشد، هوا وارد دهان نوزاد می شود و او بیشتر دچار سکسکه می شود. همچنین در طی شیردهی با سینه مادر نیز باید سعی شود هوای کمتری وارد دهان نوزاد شود نا نفخ کمتری صورت بگیرد و احتمال وقوع سکسکه کمتر شود.

– حتما بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد او را به شانه خود بخوابانید و آهسته پشت او را بمالید تا هر گونه هوای بلعیده شده در طول شیردهی از دهان او خارج شود.

– اگر هنگام شیر خوردن نوزاد از سینه مادر به مکیدن او توجه کنید خواهید دید که سرعت مکیدن او تقریبا آرام و با آهنگ خاصی است. اگر از شیشه شیری که برای تغذیه نوزاد انتخاب می کنید، شیر با سرعت بالایی عبور کند و نوزاد با سرعتی بیش از توان خود شیر بنوشد، احتمال سکسکه او بالا می رود. بنابراین آرام شیر خوردن نوزاد به کاهش سکسکه او کمک می کند.

– هنگامی که نوزاد دچار سکسکه می شود می توانید او را بغل کنید و راه بروید و مناظر مختلف را به او نشان دهید. این کار می تواند سبب کاهش سکسکه او شود.

– اگر نوزادتان پستانک را قبول کرده است، می توانید هنگام سکسکه، پستانک را امتحان کنید.

– نوزاد را روی سطح صافی بخوابانید و دست های او را بالا ببرید و پشت او را بمالید تا معده او انقباض خود را کاهش دهد.

– گاهی اوقات مشاهده می شود که نوزاد به علت سرمای هوا دچار سکسکه می شود. اگر احساس می کنید نوزادتان سردش شده است، او را گرم کنید.

– در صورتی که در محیط شلوغی هستید و نوزاد شما دچار سکسکه شده است، او را به مکان آرامی ببرید تا احتمال سکسکه در او کاهش پیدا کند.

– در صورت تمایل می توانید مقداری آب قند به نوزاد در حال سکسکه  بنوشانید تا سکسکه او کاهش پیدا کند. این روش یک روش متداول برای کاهش سکسکه در نوزاد می باشد.

– سعی کنید در طول سکسکه، حواس نوزاد خود را پرت کنید و با او بازی های مختلفی انجام دهید.

 

تذکر: اگر مدت سکسکه نوزاد طولانی شد و با راه هایی که گفته شد جوابی نگرفتید، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

در طول این مدت آرامش خود را حفظ کنید تا دچار استرس نشوید. استرس مادر می تواند عوارضی را برای نوزاد داشته باشد.

 

تماس با ما