علامت مک بورنی (McBurney’s sign)

خانه » مقالات » علامت مک بورنی (McBurney’s sign)

125208

در هنگام لمس ربع تحتانی راست شکم نقطه مک بورنی حساس است. نشانه التهاب موضعی صفاق در التهاب حاد آپاندیس است.

تشخیص

بررسی تاریخچه: درباره زمان شروع، محل و ویژگی درد شکمی سؤال کنید. تعیین کنید چه چیز حساسیت را کاهش می دهد. درباره علائم و نشانه های دیگر مثل: استفراغ  و تب خفیف مطلع شوید.

بررسی جسمی: قبل از پی جویی علامت مک بورنی (McBurney’s sign)، شکم را از لحاظ وجود اتساع مشاهده کنید. از نظر کاهش یا فقدان صداهای روده ای سمع کنید و از نظر وجود صدای تمپان دق کنید. به آرامی شکم را از نظر حساسیت، سفتی و سختی، گاردینگ یا درد لمس کنید. ظاهر بیمار را از نظر علائم درد مشاهده کنید.

علل

علل طبی التهاب آپاندیس: علامت مک بورنی در دو ساعت اول بعد از شروع التهاب آپاندیس ظاهر می شود (بعد از اینکه درد اولیه در ناحیه اپیگاستر و اطراف ناف، به ربع تحتانی راست انتقال می یابد). درد مداوم است و با راه رفتن و سرفه کردن تشدید می شود. تهوع و استفراغ در زمان شروع درد رخ می دهد. سفتی و سختی تخته مانند شکمی و حساسیت برگشتی با پیشرفت بیماری تشدید می شود. سایر علائم و نشانه ها شامل: حساسیت شدید پوست نسبت به درد، تب، یبوست یا اسهال، افزایش تعداد ضربان قلب، تنفس های سطحی، بی اشتهایی و ناخوشی متوسط می باشد. پارگی باعث پایان یافتن ناگهانی درد و توسعه علائم و نشانه های التهاب صفاق می شود.

درمان مک بورنی (McBurney’s sign)

مراقبت های پرستاری: مطمئن شوید بیمار هیچ چیز از راه دهان مصرف نمی کند. بیمار را برای عمل جراحی برداشتن آپاندیس آماده کنید. از تجویز مسهل یا تنقیه که ممکن است باعث پارگی آپاندیس شود خودداری کنید.

نکاتی راجع به کودکان: علامت مک بورنی در بچه های مبتلا به التهاب آپاندیس نیز ایجاد می شود.

نکاتی راجع به سالمندان: در بیماران سالمند علامت مک بورنی ممکن است کاهش داشته یا وجود نداشته باشد.

آموزش به بیمار

به بیمار توضیح دهید کدامیک از علائم و نشانه های بعد از عمل را گزارش کند. به بیمار در مورد مراقبت از زخم آموزش دهید. به بیمار آموزش دهید چه محدودیت های فعالیتی را باید رعایت کند.

پی جویی علامت مک بورنی: برای تحریک علامت مک بورنی، به بیمار کمک کنید در وضعیت خوابیده به پشت قرار گرفته و زانوهایش کمی خم شده تا عضلات شکمی او شل شود. به طور عمیق و آهسته ربع تحتانی راست را لمس کنید (نقطه مک بورنی در حدود 5 سانتی متری خار فوقانی قدامی استخوان خاصره در در سمت راست روی یک خط در حد فاصل خار استخوان خاصره و ناف قرار دارد). درد و حساسیت نشانه علامت مثبت مک بورنی و مشخصه التهاب آپاندیس است.

خواننده گرامی:

پیشنهاد می شود مطلب   آپاندیس در کودکان و آپاندیسیت را  جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی اختیاری مدفوع مطالعه فرمایید .

تماس با ما