ورم معده و روده

خانه » روده » ورم معده و روده

یکی از شایعترین بیماری های گوارشی است از این بیماری تعاریف و برداشت های مختلفی می شود ، از این رو مهم و قابل بررسی است. منظور مردم عادی از ورم معده، ‌احساس سنگینی،‌ تورم و نفخ در ناحیه بالای شکم است، اما تشخیص ورم معده و ورم روده بر عهده پزشک متخصص است. برای شناسایی باید نمونه برداری و آسیب شناسی بافت معده و روده انجام شود که در صورت مشاهده التهاب ، این بیماری تایید می شود.

علائم

احساس تورم، نفخ و سنگینی در قسمت تحتانی که با تشخیص التهاب بافت روده همراه باشد، از علایم ورم روده است و تنها احساس درد و سنگینی دستگاه گوارش که توسط بیمار گزارش می شود، برای تشخیص بیماری کافی نیست.
گاهی علائم روده تحریک پذیر نیز همراه با تورم و احساس سنگینی در قسمت تحتانی شکم است که با دفع، وضعیت بیمار بهتر می شود. در هر صورت تشخیص التهاب بر عهده پزشک معالج است و صرفا از طریق علائم نمی توان به بیماری پی برد.

مصرف لبنیات در برخی موارد باعث ورم معده و ورم روده می شود. بعضی افراد به دلیل کمبود آنزیم لاکتوز پس از مصرف لبنیات دچار تورم و نفخ می شوند. در واقع این افراد آنزیمی را که قند شیر را بشکند، ندارند و شیر در روده باریک جذب نمی شود و پس از واردشدن به روده بزرگ از طریق باکتری های موجود در روده تخمیر می شود و گاز تولید می کند. این افراد پس از مصرف شیر یا فرآورده های شیری مانند بستنی، خامه و … دچار نفخ شکم می شوند. به این افراد توصیه می شود از شیر کم لاکتوز و یا ماست، دوغ که قند آن تخمیر شده است استفاده کنند. البته می توان از قرص های جایگزین آنزیم لاکتوز قبل از مصرف لبنیات، استفاده کرد.

عوارض

تاثیر ورم معده و روده بر جذب و هضم غذا :

بعضی افراد تنها احساس نفخ می کنند که با ورم معده و ورم روده اشتباه گرفته می شود، در این موارد نفخ و ورم بر جذب و هضم غذا تاثیری ندارد و فقط باید با رعایت نکات تغذیه ای از بروز نفخ شکم پیشگیری کرد. در موارد نادری فرد بیماری زمینه ای دارد که باعث می شود جذب و هضم موادغذایی به خوبی انجام نشود. این افراد با مصرف بعضی از موادغذایی دچار احساس نفخ و سنگینی شکم می شوند. اما اگر فردی بیماری زمینه ای و علایم خاصی نداشته باشد سوء هاضمه در وی به شکل نفخ و احساس پری شکم ظاهر می شود که بر جذب و هضم غذا تاثیری ندارد.
برای بسیاری از بیماران مبتلا به التهاب مزمن معده اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، اما در برخی افراد عوارض بعدی خود را نشان می‌دهد که علامت دار ترین ورم معده و ورم روده، ایجاد زخم در اثنی‌عشر یا معده است و افرادی که مبتلا به زخم اثنی عشر می‌شوند افزایش ترشح اسید معده و افرادی که زخم معده می‌گیرند کاهش ترشح اسید معده دارند.

درمان ورم معده و روده

درمان نوع مزمن این عارضه بستگی به بیماری ای دارد که باکتری هلیکوباکترپیلوری ایجاد کرده است ولی در اغلب بیماران مبتلا به نوع مزمن ورم معده  و روده بدون درد نیاز به درمان وجود ندارد. زخم معده یا اثنی‌عشری که هلیکوباکترپیلوری ایجاد کرده‌، معمولا طی 2 هفته و به کمک آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. مصرف برخی داروها بویژه داروهای ضدالتهاب ضداستروئیدی موجب التهاب مزمن معده می‌شود که مهم‌ترین راه درمان آن قطع داروی اولیه تحت نظر پزشک است.

اگر بیماری زمینه ای در ورم معده و ورم روده وجود داشته باشد ممکن است سوء هاضمه عوارض خطرناکی داشته باشد، همچنین اگر زخم معده یا دوازدهه درمان نشود عوارضی از قبیل خونریزی به همراه دارد. در مواردی هم که ورم غیرزخمی است، اگر چه عوارض خطرناکی ندارد اما بیمار در طول زندگی خود همواره احساس ناراحتی معده خواهد کرد. این التهاب مزمن به مرور می‌تواند موجب از بین رفتن لایه داخلی معده و تغییر ماهیت بافت معده و در نهایت ابتلا به سرطان معده شود. عوامل ژنتیکی نیز بسیار تأثیرگذارند.

منبع: عصر ایران. جام جم آنلاین

تماس با ما