کبد چرب و افت قند خون

خانه » چربی کبد » کبد چرب و افت قند خون

[sbu_post_image]

در بیماری کبد چرب، سطح متغیر قند خون باعث می شود که میل شدیدی به کربوهیدرات داشته باشید. به جز الکل به طور کلی سندرم X باعث کبد چرب می شود. سندرم x در ارتباط با سطح بالای انسولین است که باعث می شود کبد کربوهیدرات های رژیم را به صورت چربی در خون ذخیره کند. سندرم x باعث سطح متغیری قند خون که خیلی نوسان دارد، می شود. اگر سطح قند خون از خیلی زیاد به خیلی کم در نوسان است احتمالاً نیاز به مکمل هایی برای کنترل کبد چرب و افت قند خون دارید و این مکمل ها اشتهای شما را نیز برای غذاهای پرکربوهیدرات کم می کنند.

علائم افت قند خون در کبد چرب

وقتی که سطح قند خون (گلوکز) به سطح غیر متعارفی پایین آید بعضی علائم ناخوش آیند ممکن است بروز کند. علائم سطح پایین گلوکز خون شامل:

  • سرگیجه و حرارت بالا.
  • عرق کردن و تندی نبض
  • خستگی
  • تار دیدن
  • بی حوصلگی
  • گیجی
  • خواب آلودگی
  • عدم تمرکز حواس
  • سردرد
  • اشتهای زیاد به قند و غذاهای حاوی کربوهیدرات.

شرایط غیر عادی افت قند خون ناشی از کبد چرب، هیپوکلیسمی خوانده می شود و با آزمایش قند خون 2 ساعته تشخیص داده می شود. هیپوگلیسمی معمولاً متناوب و با بالا رفتن سطح قند خون همراه است. به طوریکه سطح قند خون مثل الاکلنگ عمل می کند. مکمل های طبیعی را می توان برای بهبود عملکرد انسولین و ثابت کردن قند خون مصرف نمود و این عوارض هیپوگلیسمی را کاهش می دهد.

داروهای گیاهی برای تنظیم قند خون در کبد چرب

مؤثرترین داروهای گیاهی برای تنظیم قند خون در بیماری کبد چرب عبارتند از:

گیاه Gymnema Sylvestre : گیاهی بومی مناطق جنوبی هند که به عنوان داروی گیاهی در درمان دیابت مصرف می شود (از دو هزار سال پیش): پیکو لینات کروم، اسید لیپونیک، فومارات کارنیتین، مواد معدنی منیزیوم، منگنز و روی. مکمل Gilcemic Balance مواد بالا را در یک کپسول دارد. بهتر آن است که با هر وعده غذایی یک یا دو کپسول میل شود.

گیاهان مکمل ها و غذاهای دیگری نیز وجود دارد که به کنترل قند خون کمک می کنند و می توان برای تهیه غذا از آنها استفاده نمود یا به صورت مکمل مصرف کرد. آنها شامل: – دارچین- جوزهندی – شنبلیله- گشنیز- زردچوبه – سرکه سیب.

موادی که می توان جایگزین شکل نمود: اگر اشتیاق وافری به شکل دارید مواد طبیعی بدون کالری و کربوهیدرات هستند که می توانید امتحان کنید. بهترین آنها:

ستویا Stevia: ستویا طبیعتاً یک گیاه شیرین است که تأثیری روی قند خون ندارد و بدون کالری و کربوهیدارت می باشد ستویا، به صورت پودر، قرص، و قطره موجود می باشد و کسانی که بیماری قند و کبد چرب دارند می توانند به راحتی آن را مصرف کنند. ستویا برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند، عالی است. اما طعم بسیاری شیرینی دارد و بعضی انواع آن بعد از مصرف طعم تلخی در دهان به جای می گذارد. بعضی ها مزه آن را دوست دارند و بعضی دوست ندارد. ستیوا در فروشگاه های گیاهان دارویی و بعضی سوپرمارکت ها به فروش می رسد. (در امریکا) پودر پروتئین لاغر کننده سندرم X فقط با ستویا شیرین شده و دارای مقدار کم کربوهیدرات و مقدار زیاد پروتئین است. مزه خوبی دارد و سالم است.

ریشه کاسنی Chicoryroot: ریشه کاسنی فیبرشیرینی به نام انسولین دارد که به طور صنعتی به صورت یک پودر سفید به نام Just Like sugar تهیه می شود. این پودر شیرین را می توان به جای شکر برای شیرین کردن نوشیدن ها و تهیه غذا به کار برد. انسولین ریشه کاسنی حاوی کربوهیدرات و کالری نیست و از شکر برای کسانی که کبد چرب یا اضافه وزن دارند خیلی بهتر است.

الکل های قند: گزیلی تول XyliTol یک الکل قند است که 40 درصد کمتر از شکر کالری و 75 درصد کمتر کربوهیدرات دارند. مزه آن خیلی شبیه شکر می باشد و طعم خنکی در زبان به جا می گذارد. ارتیریتول الکل قندی است که 95% کمتر از شکر کالری و خیلی کم کربوهیدرات دارد. شیرینی آن 75% شکر است و روی زبان یک اثر خنک کننده دارد. اریتریتول برای کسانی که اضافه وزن دارند و برای دیابتی ها خیلی مفید است و روی سطح انسولین اثری ندارد. کسانی که به شیرین کننده های مصنوعی به خصوص اسپارتام معتاد هستند با استفاده از این جایگزین های طبیعی می توانند عادت خود را ترک کنند و باعث پیشگیری از ابتلا به کبد چرب شوند . این شیرین کننده های مصنوعی خیلی خطرناک هستند به خصوص برای کسانی که به طور مرتب مقدار زیادی مصرف می کنند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” موثرترین راه درمان کبد چرب ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کبد چرب مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب کبد چرب برگشت پذیر است

تماس با ما