علائم بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها

خانه » مقالات » علائم بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها

افزایش صداهای روده، نشانه افزایش حرکات روده است. صداهای روده ای به صورت امواج سریع، حمله ای و غلغل کننده مشخص می شود.

علائم حیاتی بیمار را ثبت کنید. از او درباره نشانه های دیگر مثل: درد شکم، استفراغ و اسهال سؤال کنید. اگر او درد شکمی کرامپی دارد یا استفراغ می کند به سمع صداهای روده ای ادامه دهید. اگر صداهای روده ای به طور ناگهانی متوقف شدند، به انسداد کامل روده مشکوک شوید. با ساکشن معدی-روده ای به کاهش فشار داخل روده کمک کنید. مایعات و الکترولیت ها را به صورت داخل سیاهرگی بدهید و بیمار را برای جراحی آماده کنید. اگر بیمار اسهال دارد، تکرر، مقدار، رنگ و تداوم آن را ثبت کنید. اگر اسهال آبکی شدید یا خونریزی رخ داد، طبق دستور پزشک یک داروی ضداسهال و مایعات و الکترولیت های داخل سیاهرگی داده و در صورت لزوم تزریق خون انجام دهید.


علائم بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها

علائم و نشانه ها

صدای هوا و مایع بلعیده شده که در طول دستگاه گوارش حرکت می کند به عنوان صدای روده ای شناخته شده است. این صداها معمولاً هر پنج تا پانزده ثانیه شنیده می شوند اما تناوب آنها ممکن است نامنظم باشد. برای مثال صداهای روده ای به طور طبیعی درست قبل و بعد از خوردن غذا فعال تر هستند. صداهای روده ای ممکن است کمتر از یک ثانیه یا تا چندین ثانیه طول بکشد.

برای بررسی دقیق صداهای روده شما نیاز به آگاهی از انواع مختلف آن دارید: صداهای طبیعی روده می تواند به صورت غرغر مشخص شوند. افزایش صداهای روده ای می تواند به صورت غرغر بلند با فرکانس بالاتر و با فراوانی بیشتر نسبت به صداهای طبیعی شنیده شود. هنگام کاهش صداهای روده ای، این صداها نرم تر، با فرکانس پایین تر و با فراوانی کمتر نسبت به صداهای طبیعی شنیده می شوند.

تشخیص علت

تاریخچه پزشکی و جراحی بیمار را در رابطه با جراحی های شکمی یا سابقه ابتلا به بیماری التهابی روده ثبت کنید. از بیمار درباره ابتلای اخیر به التهاب معده و روده سؤال کنید. تعیین کنید آیا بیمار اخیراً به مسافرت رفته است؟ درباره عوامل تنش زای احتمالی سؤال کنید. درباره عوامل حساسیت زا و مصرف اخیر غذا و مایعات سؤال کنید.
علائم حیاتی بیمار را ثبت کنید. درجه حرارت بدن را اندازه گیری کنید. بعد از سمع شکم، مشاهده، دق و لمس شکم را انجام دهید.

بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها

  • در بیماری کرون صداهای روده بی سر و صدا افزایش می یابد. یافته های دیگر شامل: اسهال، بی اشتهایی، تب خفیف، اتساع و حساسیت شکم، درد کرامپی شکم (که ممکن است با دفع تسکین یابد) و وجود توده ثابت در ربع تحتانی راست شکم می باشد. تحلیل عضلات، کاهش وزن و علائم کم آبی ممکن است در زمان پیشرفت بیماری رخ دهد.
  • در التهاب معده و روده، صدای زیاد روده ها متعاقب تهوع و استفراغ ناگهانی ایجاد می شود. بیمار اسهال غیر قابل کنترل دارد. درد یا کرامپی شکمی شایع است. تب ممکن است بسته به ارگانیسم مسبب اتفاق بیفتد.
  • بعضی مواقع صدای زیاد روده ها نشانه خونریزی از دستگاه گوارش از بخش فوقانی دستگاه گوارش است. یافته های دیگر شامل: استفراغ خونی، استفراغ با زمینه ی قهوه ای، ورم شکم، اسهال خونی، خروج لخته های قرمز و شفاف و مواد ژل مانند از رکتوم، مدفوع قیری رنگ و درد می باشد. کاهش برون ده ادراری، افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش فشار خون همراه با از دست دادن خون ایجاد می شود.
  • سوء جذب در عدم تحمل لاکتوز معمولاً موجب افزایش صدای روده ها می شود. یافته های دیگر شامل: اسهال و احتمالاً تهوع و استفراغ، آنژیوادما و کهیر می باشد.
  • انسداد مکانیکی روده یک اختلال تهدید کننده حیات است. افزایش صداهای روده ای همراه با درد شکم که هر چند دقیقه اتفاق می افتد. سپس صداهای روده ای ممکن است کاهش یافته و در نهایت ناپدید شود. تهوع و استفراغ زودتر از سایر علائم و نشانه ها رخ می دهد و شدت آن در انسداد روده باریک نسبت به انسداد روده بزرگ بیشتر است. در انسداد کامل، اتساع شکم و یبوست همراه با افزایش صداهای روده است.
  • در کولیت زخمی (حاد) صدای روده ها ناگهان افزایش می یابد. اسهال خونی همراه با بی اشتهایی، درد شکم، تهوع و استفراغ، تب و دل پیچه از علائم ویژه این بیماری است. در این بیماری کاهی وزن، درد و التهاب مفاصل ممکن است رخ دهد.

درمان

اگر بیمار خونریزی از دستگاه گوارش دارد: یک راه داخل سیاهرگی برای تجویز مایعات و خون فراهم کنید. غذا و مایعات خوراکی را محدود کنید. طبق دستور پزشک داروهایی همچون: وازوپرسین را برای مهار خونریزی تجویز کنید. یک لوله بینی معدی برای مکش و پایش خروج مایعات و ترشحات قرار دهید.

درمان صدای زیاد روده ها در کودکان

افزایش صداهای روده ای در کودکان، معمولاً ناشی از التهاب معده و روده، عادات نامنظم غذا خوردن، خوردن بیش از حد غذاهای ویژه یا حساسیت به غذا می باشد. درباره رژیم های ضروری یا مفید برای کاهش علائم بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها توضیح داده شود. به بیمار آموزش داده شود از چه فعالیت های جسمی باید اجتناب کند. روش های تنش زدایی به بیمار آموزش داده شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علائم بیماری های مرتبط با بی صدا بودن روده ها ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صدای روده ها مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب علائم و نشانه های اختلالات دستگاه گوارش

تماس با ما